LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Fan S.Noli - Personaliteti i Gjithanshëm”

17 Qershor 2022, 14:18, Kulturë CNA

“Fan S.Noli - Personaliteti i Gjithanshëm”

Në ambientet e Akademisë së Shkencave, po zhvillohety sot Konferenca shkencore me rastin e 140 vjetorit të lindjes së Theofan Stilian Noli me temë: "Fan S.Noli - Personaliteti i Gjithanshëm".

“Fan S.Noli - Personaliteti i Gjithanshëm”

Në këtë Konferencë shkencore marrin pjesë edhe përfaqësues nga Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipërisë si Episkopi i Bylist Hirësi Asti, Theodhor Peci edhe klerikë të tjerë.

Radio Ngjallja po trasmeton drejtpërdrejt nga ambientet e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë: 

Kujtojme këtu se Theofan Stilian Noli, i njohur si Fan S. Noli ka qenë dramaturg, klerik ortodhoks, politikan, diplomat, njeri i letrave dhe muzikant.

Si njeri i letrave, Noli ka shkruar dhe ka përkthyer tekste të shumëllojshme nga zhanre të ndryshme, si dhe ka kontribuar në publicistikën e kohës si drejtues, redaktor dhe shkrues nëpër disa të përkohshmeve.

Nisi duke përkthyer dramaturgji, më pas përktheu Samiun, tekste fetare ortodokse dhe vepra madhore të letërsisë botërore nga Shekspiri, Khajami dhe Cervantesi./CNA.al

“Fan S.Noli - Personaliteti i Gjithanshëm”

 

Lajmet e fundit nga