LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vidhnin energji elektrike/ Zbulohen 3 raste në Tiranë

3 Gusht 2023, 09:59, Kronika CNA

Vidhnin energji elektrike/ Zbulohen 3 raste në Tiranë

OSSH ka kryer kontrolle kundër abuzuesve të energjisë elektrike dhe kanë evidentuar 3 raste shkeljeje në Tiranë.

Nën drejtimin e Drejtorisë Rajonale OSSH Tiranë, grupet e Verifikim Matje, kanë zbuluar dhe proceduar në polici një lavazh, pasi vidhte energji elektrike në zonën e Qesarakës.

Nga kontrollet e ushtruara u konstatua se lavazhi ishte lidhur në mënyrë të paligjshme me rrjetin elektrik të OSSH, duke shkaktuar dëm ekonomik ndaj shoqërisë si dhe vepër penale.

Gjithashtu, është kontatuar një tjetër subjekt privat, dyqan, i cili abuzonte me energjinë në zonën e Qesarakës.

Nga kontrollet e ushtruara u konstatua se dyqani ishte lidhur në mënyrë të paligjshme me rrjetin elektrik OSSH.

Në vazhdën e kontrolleve, Grupi Operativ Unazë e Re, ka zbuluar dhe proceduar abonentin familjar, shtëpi private në zonën e Unazës së Re, pasi nga kontrollet e ushtruara u konstatua se abonenti kishte bërë ndryshim matësi (me ndihmën e elektricistëve privat) duke vendosur matës privat me ulje gjendje kv.

Rastet u ndoqën në prezencë të uniformave blu, duke ia kaluar më tej për veprime ligjore organeve kompetente.

OSSH i bën thirrje abonentëve të distancohen nga abuzimi me energjinë elektrike dhe të denoncojnë çdo rast./ CNA.al

Lajmet e fundit nga