LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kultivim droge/ Arrestohet kryeplaku i një fshati në Lezhë, në pranga dhe një tjetër

18 Prill 2024, 09:47, Kronika CNA
Kultivim droge/ Arrestohet kryeplaku i një fshati në Lezhë,
Foto ilustruese

Agjencia e Mbikëqyrjes Policore ka caktuar masën e sigurisë "arrest me burg" për N. F., 70 vjeç, me detyrë Kryeplak i zonës Pepsumaj dhe  M. F., 31 vjeç. Mbi 70-vjeçarin rëndojnë veprat penale "Kultivimit të bimëve narkotike“ dhe “shpërdorim detyre". 

Njoftimi i Policisë: 

Agjencia e Mbikëqyrjes Policore (Rajoni Shkodër-Lezhë) ekzekutoi urdhrin e prokurorit mbi vendimin penal të Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit Përgjithshëm Shkodër për caktimin e masës së sigurimit personal “Arrest në burg”, në bazë të hetimeve të thelluara nga AMP-ja, në bashkëpunim me Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Shkodër, në funksion të hetimit të procedimit penal të vitit 2023, regjistruar për veprat penale “Kultivimi i bimëve narkotike” dhe “Shpërdorimi i detyrës”.

Sa më sipër, Agjencia e Mbikëqyrjes Policore ka bërë të mundur dokumentimin me prova ligjore të përfshirjes në këtë aktivitet kriminal të kultivimit të bimëve narkotike nga shtetasit:
- N. F., 70 vjeç, me detyrë Kryeplak i zonës Pepsumaj, i dyshuar për kryerjen e veprës penale të “Kultivimit të bimëve narkotike“ dhe “Shpërdorimit të detyrës“.
- M. F., 31 vjeç, i dyshuar për kryerjen e veprës penale të “Kultivimit të bimëve narkotike” në bashkëpunim.

Agjencia vazhdon hetimet për dokumentimin e veprimtarisë së punonjësve të policisë në këtë aktivitet kriminal.

AMP-ja mbetet e përkushtuar në misionin e saj për garantimin e zbatimit të ligjit dhe fton qytetarët të denoncojnë çdo rast të shkeljes së ligjit, duke telefonuar në numrin e gjelbër 0800 90 90./CNA 

Lajmet e fundit nga