LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kishte lidhje me kunatin e presidentit/ Ekzekutohet në Ekuador ortaku i Dritan Gjikës

1 Prill 2023, 18:24, Kronika CNA
Kishte lidhje me kunatin e presidentit/ Ekzekutohet në Ekuador ortaku i
Dritan Gjika dhe Rubén Cherres.

Policia e ekuadorit ka konfirmuar ditën e djeshme vrasjen e një personi të hetuar nga Prokuroria e Ekuadorit në një komplot ku është përfshirë kunati i presidentit të vendit.

Sipas hetimeve, viktima dyshohet se ishte anëtar i një grupi kriminal shqiptar që operon në Ekuador.

Policia edhe ministri i Brendshëm ekuadorian, Juan Zapata, konfirmuan identitetin e viktimës në Tëitter: Rubén Cherres.

Emri i tij figuron edhe në çështjen e përvetësimit për të cilin presidenti i vendit, Guillermo Lasso pritet të shkarkohet me vendim të gjykatës Kushtetuese.

Bashkë me trupin e pajetë të Cherres u gjetëm  edhe tre viktima të tjera, identiteti it ë cilëve nuk është mësuar ende. Trupat e tyre u gjetën në qytetin bregdetar të Punta Blanca, rreth 100 kilometra nga Guayaquil, në jug të vendit.

Prokuroria kishte rihapur hetimin ndaj Cherres pas disa zbulimeve gazetareske. Cherres  kishte kontakte me kunatin e presidentit ekuadorian dhe kishte qenë objekt i përgjimit nga policia mes periudhës “Qershor 2021 dhe Janar 2021 dhe gjatë vitit 2022” për lidhjet e tij me mafien shqiptare me bazë në Ekuador.

Cherres dhe Carrera mësohet se kanë ndikuan në vendimin e qeverisë ekuadoriane për të mbajtur një kontratë me kompaninë shtetërore të transportit të naftës, Flopec, e cila dëmtoi arkën e shtetit. 

Dritan Gjika shfaqet si një biznesmen në dokumentet e kompanisë,  të cilat tregojnë marrëdhënien mes Cherres dhe Gjikës. Ky i fundit akuzohet se krijonte kompani brenda ditës të cilat i përdorte për pastrimin e parave. 

 

Lajmet e fundit nga