LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zelensky: Epërsia ajrore ruse ndalon kundërsulmin

9 Shtator 2023, 16:35, Kosova & Bota CNA

Zelensky: Epërsia ajrore ruse ndalon kundërsulmin

Epërsia ajrore ruse "ndalon" kundërsulmin e Ukrainës.

Kështu deklaroi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, duke shprehur keqardhje për ngadalësimin e sanksioneve kundër Rusisë dhe në furnizimet me armë të Kievit nga Perëndimi.

Një person u vra dhe dhjetëra u plagosën në një sulm me raketa ruse në qytetin qendror të Ukrainës, Kryvyi Rih , thanë zyrtarët. 

Tre persona thuhet se u vranë gjithashtu në  sulmet në rajonin jugor të Kherson.

Ukraina akuzoi një grup blogerësh kinezë për shkeljen e kufijve të saj pasi këngëtari i operës Wang Fan u filmua duke kënduar një këngë të luftës sovjetike brenda teatrit ku qindra u vranë gjatë sulmit të Rusisë në Mariupol.

Ukraina ka bërë  fitime të tjera në rritje në jug mes luftimeve të ashpra, sugjerojnë llogaritë nga vijat e frontit. Udhëzuesi vizual i CNN eksploron betejat kryesore./ CNA

Lajmet e fundit nga