LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Studimi zbulon një efekt anësor shqetësues të përdorimit të mikrovalëve

9 Shtator 2023, 14:24, Kosova & Bota CNA

Studimi zbulon një efekt anësor shqetësues të

Një studim nga Universiteti i Nebraskës ka zbuluar një efekt anësor shqetësues të përdorimit të mikrovalëve.

Studiuesi i Nebraskës, Kazi Albab Hussain dhe ekipi i tij vendosën me mikrovalë shishet plastike të foshnjave të miratuara nga FDA, si pjesë e një studimi që filloi në vitin 2021 . Ata u mbushën me ujë dhe lëngje të tjera që simulonin ushqimin dhe u mbyllën për tre minuta.

Rezultatet treguan se fëmijët do të merrnin mikroplastikë si rezultat.

Henry Ford Health raporton se 77% e njerëzve të testuar në një studim kishin mikroplastikë në gjakun e tyre.

Ekspertët janë ende duke studiuar se si mikroplastika ndikon në trup./ CNA

Lajmet e fundit nga