LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Trump fiton Karolinën e Jugut/ Mposht lehtësisht Nikki Haley-n

25 Shkurt 2024, 08:45, Kosova & Bota CNA
Trump fiton Karolinën e Jugut/ Mposht lehtësisht Nikki Haley-n
Donald Trump dhe Nikki Haley

Donald Trump është një hap më afër nominimit presidencial republikan pas një fitoreje masive ndaj Nikki Haley-t në Karolinën e Jugut, raporton "BBC". 

Ish-presidenti fitoi ndaj kundërshtares së tij me një diferencë prej 20 pikësh, fitorja e tij e katërt radhazi.

Trump nuk e përmendi rivalen e tij teksa festoi, duke vënë në vend të parë zgjedhjet e përgjithshme në nëntor. Kjo do të jetë një ndeshje e mundshme me pasardhësin e tij në Shtëpinë e Bardhë.

"Ne do ta shikojmë Joe Biden-in drejt në sy," u tha ai mbështetësve disa minuta pasi mediat amerikane e projektuan atë si fitues të shtunën mbrëma.

 "Ai po shkatërron vendin tonë - dhe ne do të themi 'dil Xho, je pushuar nga puna'", u shpreh ai më tej. 

Haley, e cila dikur shërbeu si një guvernatore popullore me dy mandate e Karolinës së Jugut, e përgëzoi kundërshtarin e saj për fitoren në fjalimin e saj.

Ajo u zotua të qëndrojë në garë, megjithatë, duke thënë se afërsisht 40% e votave që ajo mori ishte "nuk ishte ndonjë grup i vogël"./CNA 

Lajmet e fundit nga