LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Thellohet sërish bilanci i fataliteteve/ Regjistrohen mbi 7200 viktima në Turqi e Siri

7 Shkurt 2023, 20:27, Kosova & Bota CNA

Thellohet sërish bilanci i fataliteteve/ Regjistrohen mbi 7200 viktima

Numri i viktimave nga tërmeti që goditi Turqinë dhe Sirinë është thelluar sërish.

CNN raporton se deri më tani numri i humbjeve të jetëve ka shkuar të paktën në 7266.

Organizata vullnetare e Sirisë, Helmetat e Bardha, të njohura gjithashtu si Mbrojtja Civile e Sirisë, ka përditësuar numrin e fataliteteve në 1020 në zonat e kontrolluara nga opozita.

Sipas mediave shtetërore siriane, të paktën 812 persona kanë ndërruar jetë në zonat e kontrolluara nga qeveria. Kjo e çon numrin total të viktimave në Siri në të paktën 1,832.

Nga ana tjetër, ministri turk i Shëndetësisë, Fahrettin Koca tha në një konferencë për shtyp se deri më tani ka 5,434 humbje jete si pasojë e tërmeteve shkatërruese dhe janë plagosur të paktën 31,777 persona.

Ndërkaq, po vijojnë kërkimet nën rrënojat e banesave të shembura në Turqi dhe në Siri./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga