LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tërmeti 7.8 ballë/ Shkon në 6326 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

7 Shkurt 2023, 18:11, Kosova & Bota CNA

Tërmeti 7.8 ballë/ Shkon në 6326 numri i viktimave në Turqi

Bilanci nga tërmeti tragjik vijon të rritet sërish, ku sipas mediave tashmë numri ka arritur në 6326 viktima në total në Turqi dhe Siri.

Si pasojë e tërmetit me magnitudë 7.8 ballë, në Turqi deri tani numri i viktimave ka arritur në 4544, sipas Agjencisë së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë (AFAD).

Përsa i përket shifrave të të plagosurve, numri ka arritur në më shumë se 26,035 persona, sipas shifrave nga qeveria turke.

Nga ana atjetër, numri i të vrarëve në Siri është më shumë se 1782, prej të cilëve 970 persona kanë humbur jetën në zonat e kontrolluara nga opozita dhe 812 persona në zonat e kontrolluara nga qeveria, raporton CNN.

Aktualisht ekipet e shpëtimit në Turqi dhe Siri po vijojnë të kërkojnë të mbijetuar pas tërmeteve shkatërruese./ CNA.al

Lajmet e fundit nga