LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sëmuret Papa Francesku/ Shtrohet në spitalin Gemelli në Romë

29 Mars 2023, 18:33, Kosova & Bota CNA
Sëmuret Papa Francesku/ Shtrohet në spitalin Gemelli në Romë
Papa Françesku

Papa Françesku është shtruar mesditën e sotme në spitalin Gemelli, në Romë.

Lajmi është konfirmuar për mediat italiane nga drejtori i zyrës së shtypit të Selisë së Shenjtë.

"Corriere della Serra" raporton se Papa Francesku ka pasur probleme me zemrën dhe shqetësime në frymëmarrje e për këtë arsye është dërguar në repartin e kardiologjisë.

Ndonëse nuk ka një njoftim zyrtar, thuhet se në Vatikan janë anuluar të gjitha seancat dëgjimore të së enjtes dhe së premtes.

Ndërkohë përsa i përket problemeve shëndetësore të Papës, Selia e Shenjtë ka deklaruar se Papa është duke kryer kontrole të planifikuara më parë.

Kujtojmë se Papa Françesku ishte shtruar në spitalin Gemelli në vitin 2021, por në atë kohë Vatikani tha se kreu një "ndërhyrje të planifikuar" për zorrën e trashë. Ai qëndroi i shtruar në spital për njëmbëdhjetë ditë.

Nga ana tjetër, rreth 20 ditë më parë, në një intervistë për një televizion zvicerian, Papa Françesku tha se ndihej mirë me shëndet./ CNA.al

Lajmet e fundit nga