LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Përdorimi i alkoolit nga fëmijët në Angli kryeson listën globale

25 Prill 2024, 07:36, Kosova & Bota CNA
Përdorimi i alkoolit nga fëmijët në Angli kryeson
Foto ilustruese

Një e treta e 11-vjeçarëve dhe më shumë se gjysma e 13-vjeçarëve në Angli pijnë alkool, duke e vënë atë në krye të listës nga 44 vende të ekzaminuara në një raport nga ekspertët globalë të shëndetit.

Në Angli, Uells dhe Skoci, u zbulua se vajzat kishin më shumë gjasa se djemtë për të pirë dhe për t'u dehur në moshën 15-vjeçare.

Raporti i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) tha se alkooli, i cili mund të dëmtojë trurin e fëmijëve, është normalizuar.

Ai u bëri thirrje vendeve të marrin më shumë masa për të mbrojtur fëmijët.

Mbretëria e Bashkuar ka pasur gjithmonë përdorim relativisht të lartë të alkoolit te të rinjtë, por ai ka qenë në rënie prej disa kohësh.

Koordinatori i studimit, Dr. Jo Inchley, nga Universiteti i Glasgout, tha se shenjat se më shumë fëmijë kishin filluar të pinin në moshë të re ishin "shqetësuese".

Hulumtimet tregojnë se sa më herët fëmijët të fillojnë të pinë, aq më serioz mund të bëhet një problem kur ata të rriten./ CNA

Lajmet e fundit nga