LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

KQZ nxjerr rezultatet paraprake/ Kush i kryeson zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut

24 Prill 2024, 22:18, Kosova & Bota CNA

KQZ nxjerr rezultatet paraprake/ Kush i kryeson zgjedhjet në

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut ka publikuar rezultatet e para të raundit të parë të zgjedhjeve Presidenciale.

Sipas rezultateve, e para është Gordana Siljanovska-Davkova nga VMRO-DPMNE.

Në vend të dytë renditet Bujar Osmani nga Fronti Evropian, ndërsa pas tij vijnë Stevo Pendarovski nga LSDM-ja dhe Arben Taravari i "VLEN".

KQZ nxjerr rezultatet paraprake/ Kush i kryeson zgjedhjet në

Kujtojmë se në garën për president të Maqedonisë së Veriut janë Stevo Pendarovski i LSDM-së, i cili garon për një mandat të dytë, Gordana Siljanovska Davkova e VMRO-DPMNE-së, Bujar Osmani i koalicionit Fronti Evropian i drejtuar nga Bashkimi Demokratik për Integrim, Arben Taravari i koalicionit VLEN, Maksim Dimitrievski i partisë “Znam”, Stevçe Jakimovski i Opsionit Qytetar për Maqedoninë dhe Biljana Vankovska e partisë “E Majta”./ CNA

Lajmet e fundit nga