LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Miratohet paketa e ndihmës prej 95 miliardë dollarësh për Ukrainën, Izraelin dhe Tajvanin

24 Prill 2024, 08:23, Kosova & Bota CNA
Miratohet paketa e ndihmës prej 95 miliardë dollarësh për
Foto ilustruese

Senati amerikan ka miratuar një paketë ndihme prej 95 miliardë dollarësh që përfshin mbështetje ushtarake për Ukrainën, Izraelin dhe Tajvanin.

Presidenti Joe Biden pritet të nënshkruajë legjislacionin në ligj të mërkurën.

Senati të martën në mbrëmje mbështeti masën e miratuar nga Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA të shtunën.

Ai përfshin 61 miliardë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën, të cilat Pentagoni thotë se mund të fillojnë t'i dërgohen vendit të shkatërruar nga lufta brenda disa ditësh.

Duke reaguar ndaj votimit, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se përforcon rolin e Amerikës si një fener i demokracisë dhe udhëheqës i botës së lirë.

Po ashtu u miratuan 26.4 miliardë dollarë në mbështetje ushtarake për Izraelin, me 9.1 miliardë dollarë nga ato të alokuara për ndihmën humanitare për Gazën.

8.1 miliardë dollarë financim për aleatët në Azi-Paqësor, përfshirë Tajvanin,  kundër Kinës komuniste./ CNA

Lajmet e fundit nga