LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mjegulla portokalli “pushton” Athinën

24 Prill 2024, 09:22, Kosova & Bota CNA

Mjegulla portokalli “pushton” Athinën

Mjegulla portokalli ka “pushtuar” Athinën e ardhur nga pluhuri i shkretëtirës së Saharasë.

Sipas zyrtarëve, ky është një nga episodet më të këqija që ka goditur Greqinë që nga viti 2018.

Greqia ishte goditur tashmë nga re të ngjashme në fund të marsit dhe fillim të prillit, të cilat mbuluan gjithashtu zona të Zvicrës dhe Francës jugore.

Mjegulla portokalli “pushton” Athinën

Qielli parashikohet të kthjellohet të mërkurën, thotë shërbimi meteorologjik i Greqisë.

Cilësia e ajrit është përkeqësuar në shumë zona të vendit dhe mëngjesin e së mërkurës Akropoli në Athinë nuk ishte më i dukshëm për shkak të pluhurit. Mjegulla ka arritur deri në veri deri në Selanik.

Qytetarëve grekë me probleme të frymëmarrjes u është kërkuar të kufizojnë kohën që kalojnë jashtë, të mbajnë maska ????mbrojtëse dhe të shmangin ushtrimet fizike derisa retë e pluhurit të pastrohen.

Mjegulla portokalli “pushton” Athinën

Shkretërira e Saharasë lëshon 60 deri në 200 milionë ton pluhur mineral në vit.

Shumica e pluhurit zbret shpejt në Tokë, por disa nga grimcat e vogla mund të përshkojnë distanca të mëdha, ndonjëherë duke arritur në Evropë./ CNA

Lajmet e fundit nga