LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sulmi rus në qytetin ukrainas Çernihiv/ Gjashtë të vrarë, 37 të plagosur

19 Gusht 2023, 13:40, Kosova & Bota CNA
Sulmi rus në qytetin ukrainas Çernihiv/ Gjashtë të
Pasojat e sulmit rus në Çernihiv, Ukrainë, më 19 gusht 2023.

Të paktën gjashtë njerëz janë vrarë dhe 37 të tjerë janë plagosur të shtunën nga një sulm rus me raketë në qendër të qytetit Çernihiv, në veri të Ukrainës, tha Ministria e Brendshme e Ukrainës (MBU).

Njerëzit ishin duke shkuar në kishë për ta kremtuar një festë fetare kur ndodhi sulmi, sipas MBU-së, e cila shtoi se në mesin e të plagosurve janë 11 fëmijë.

“Një raketë ruse ra mu në qendër të qytetit, në Çernihivin tonë. Një shesh, një universitet politeknik, një teatër”, shkroi në Telegram presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, i cili është në një vizitë pune në Suedi.

“Kjo tregon çfarë është një fqinjëri me shtet terrorist, kjo është ajo kundër të cilës ne po e bashkojmë botën”, tha Zelensky.

“Një e shtune e zakonshme, të cilën Rusia e shndërroi në një ditë të dhimbjes dhe humbjes”, shtoi ai.

Një video e shkurtër e postuar nga Zelensky shfaqi copëzat e shpërndara nëpër shesh përballë një teatri rajonal të dramës, ku u dëmtuan rëndë veturat e parkuara. Një trup i pajetë u pa aty, po ashtu.

Rusia i ka sulmuar qytetet ukrainase larg nga vija e frontit me raketa dhe me dronë, qëkur e ka nisur pushtimin në shkurt të vitit 2022.

Sulmi në Çernihiv ishte mbase “një raketë balistike”, tha guvernatori rajonal Vyacheslav Chaus, në Telegram./ REL

Lajmet e fundit nga