LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Financial Times" e shpall Zelenskin "Njeriun e Vitit"

5 Dhjetor 2022, 11:45, Kosova & Bota CNA
"Financial Times" e shpall Zelenskin "Njeriun e Vitit"
Volodimir Zelenski

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski është shpallur “njeriu i vitit” për gazetën britanike "Financial Times", e cila i ka kushtuar presidentit ukrainas një artikull të gjatë.

Nëntë muaj pas luftës brutale për mbijetesë kundër pushtuesve rusë, Volodimir Zelenski shfaqet i lodhur, me rrathë të errët poshtë syve”, shkruhet në hyrje të artikullit, i cili tregon personazhin duke u nisur nga përvoja e tij si aktor në luftën kundër liderit rus Vladimir Putin.

"44-vjeçari Volodimir Zelenski ka fituar një vend në histori për shfaqjen e tij të jashtëzakonshme të lidershipit dhe qëndrueshmërisë.
Presidenti ukrainas ka ardhur për të mishëruar guximin dhe qëndrueshmërinë e popullit ukrainas në luftën e tyre kundër agresionit rus.
Vendimi i Zelenskit për të qëndruar në Kiev në vend që të pranojë ofertën e SHBA-së për evakuim ishte një nga momentet më të rëndësishme në luftë.
Që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë të Rusisë, Ukraina ka befasuar botën duke shmangur sulmin rus në Kiev dhe kundërsulmimet e tij në provinca të tjera"- shkruhet më tej në postimin e "Financial Times" në "Instagram"./CNA.al

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Financial Times (@financialtimes)

Lajmet e fundit nga