LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

I lindur pa këmbë por një hero i vërtetë/ Historia rrëqethëse e 25-vjeçarit me rekorde Guinness

2022-10-29 13:20:00, Sociale CNA

I lindur pa këmbë por një hero i vërtetë/ Historia

I lindur pa këmbë në vitin 1997 në Ohajo, Zion Clark u dorëzua për birësim që në lindje dhe jetoi në 7 ose 8 shtëpi kujdestare përpara se të gjente një engjëll mbrojtës që donte të bëhej nëna e tij. Ai u mor me mundje sepse nuk donte të ndihej i dobët. Tani një mundës i mrekullueshëm, ai gjithashtu mban Rekordin Botëror Guinness për ecjen me duar, duke shënuar një kohë prej 4.78 sekonda për 20 metra.

Kjo 24-vjeçare e vendosur ka lindur me një çrregullim të rrallë, sindromën e regresionit kaudal, që dëmton zhvillimin e pjesës së poshtme të shtyllës kurrizore. Në rastin e Sionit, ai lindi pa të dyja këmbët. Një në çdo 100,000 fëmijë lindin me këtë sëmundje kongjenitale çdo vit. Në moshën 17-vjeçare ai u birësua nga Kimberlli Clark Hawkins, një grua që tashmë po mbante fëmijë të tjerë. Zion më në fund ka gjetur një sistem mbështetjeje te mamaja dhe trajneri i tij, Gilbert Donahue. Dhe qartë, kjo është një histori e mirë jo vetëm për triumfin e Sionit mbi fatkeqësitë, por për vetëmohimin e njerëzve të mirë si ata.

Sioni është i apasionuar pas ndarjes së historisë së tij dhe frymëzimit të të tjerëve që të besojnë se nuk ka pengesa në jetë. “Unë nuk mendoj se ka pasur ndonjëherë kohë kur kam ndihmuar dikë dhe jam ndjerë e tmerrshme duke e bërë këtë, e dini çfarë dua të them. Ndihem mirë sa herë që ndihmoj dikë që ka nevojë për ndihmë, "tha ai. Një dokumentar për Sionin u publikua në Netflix më 10 gusht 2018./ CNA.al Burimi: Lavocedine New York

Lajmet e fundit nga