LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dita Ndërkombëtare e Gruas/ Manastirliu: Mbi 6200 nëna përfituan nga politika e re e mbrojtjes sociale

2023-03-08 15:12:00, Sociale CNA

Dita Ndërkombëtare e Gruas/ Manastirliu: Mbi 6200 nëna

Në ditën Ndërkombëtare të Gruas, Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, ka njoftuar se janë 6200 gra që përfitojnë nga programit i ri i mbështetjes me sigurimet shëndetësore dhe shoqërore.

"Jam shumë e kënaqur që në pak kohë informacioni ka vajtur tek çdo grua dhe janë më shumë se 6200 gra përfituese në të gjithë Shqipërinë, nëna me tre e më shumë fëmijë, të cilat për 5 vitet e para të fëmijës së tretë, katërt dhe më shumë, përfitojnë nga shteti kontributin e sigurimeve shëndetësore dhe shoqërore dhe, ajo që është e rëndësishme, është që të gjitha bashkitë kanë kontribuar që informacioni të shkojë kudo. Në Bashkinë e Tiranës janë më shumë 700 nëna përfituese në këtë program",- theksoi Manastirliu./CNA.al

Lajmet e fundit nga