LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The vagaries of the weather/ What the forecasters have predicted for the next week

2023-03-05 15:42:00, Sociale CNA
The vagaries of the weather/ What the forecasters have predicted for the next
Illustrative photo

For the week ahead, our country will continue to be under the influence of unstable atmospheric conditions due to moist air masses of southwestern origin.

Në këtë mënyrë, moti për relativisht të gjithë javën parashikohet me orë me diell (kthjellime), por edhe alternime vranësirash kalimtare mesatare deri të dendura. Në orët e mesditës deri dhe orët e mbrëmjes vonë vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu kryesisht me intensitet të ulët. Por, nuk do të mungojnë edhe reshjet e shiut me intensitet mesatar në formën e shtrëngatave, si dhe rrebesheve e stuhive shoqëuar me shkarkesa elektrike dhe breshër.

Sipas Shërbimit Meteorologjik, në fushën termike temperaturat pritet të jenë në rritje graduale kjo edhe për shkak të erës me drejtim kryesor nga kuadrati i jugut dhe hera-herës deri intensive.

The "miracle" can happen the following week (or weeks) with the penetration of the Azores Anticyclone towards central Europe accompanied by air masses from the north of Africa. This phenomenon can bring not only stable weather (clear weather), but also an increase in temperatures both in the morning and in the afternoon. However, in the field of meteorology, everything is dynamic and everything must be taken with a grain of salt, up to the updated map projections./ CNA.al

The vagaries of the weather/ What the forecasters have predicted for the next

Lajmet e fundit nga