LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Stable atmospheric conditions/ Weather forecast for today and tomorrow

2023-03-04 08:10:00, Sociale CNA

Stable atmospheric conditions/ Weather forecast for today and tomorrow

The first hours of the day will remain under the influence of frequent clouds and short intervals with clearings, where the clouds will be more visible in the Southern areas of our country.

While in the following hours, clouds will develop in the Southern and Central areas of Albania, generating rain and light snowfall in the mountainous areas of the territory.

It is predicted that in the evening and late at night we will have a gradual improvement of the weather. 

Air temperatures will remain constant in the morning, BUT will decrease significantly in the afternoon, fluctuating from 0°C to 13°C.

Era do të fryjë mesatare dhe e fortë në det me shpejtësi 55 km/h nga drejtimi Juglindor duke sjellë në brigjet detare dallgëzim 4 - 5 ballë.

Moti, e diel, 5 mars 2023

Sipas MeteoAlb,  territori i Shqipëris do të jetë në mbizotërimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike për gjatë gjithë 24 orëshit në pothuajse gjithë territorin, ku gjatë paradites do të ketë dhe intervale të shpeshta me kthjellime të cilat më të dukshme parasshikohet të jenë në zonat bregdetare.

Ndërsa pjesa e dytë e ditës do të sjelli shpeshtim të vranësirave në të gjithë vendin tonë, ku më të dukshme do të jenë në shtrirjen Lindore.

Por nuk pritet të gjenerojnë reshje në këto zona.  

Temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes dhe në mesditë duke u luhatur nga 1°C deri në 14°C.

The wind will blow moderately in the sea at a speed of 40 km/h from the North-West direction, bringing waves of 3 - 4 to the sea coast. /CNA.al

Lajmet e fundit nga