LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Clouds return/ Rainy Sunday evening

2023-02-25 08:01:00, Sociale CNA

Clouds return/ Rainy Sunday evening

The first part of the day is expected to be alternating between clear and frequent clouds, where the clear will be more visible in the western lowlands. While the most focused clouds will be in the mountainous areas and in the North of Albania.

It is predicted that the following hours will bring a gradual increase in cloudiness, which will become more pronounced in the North of our country, creating opportunities for light rain.  

Air temperatures will continue to rise in the morning and in the afternoon, fluctuating from 4°C to 19°C.

The wind will blow medium and strong at a speed of 60 km/h from the South direction, bringing waves of 5 degrees to the sea coast.

Moti, e diel, 26 shkurt 2023

Sipas MeteoAlb, vendi ynë pritet që të dielën të përfshihet nga një front i pasur me lagështirë, duke bërë që deri në orët e mesditës të kemi vranësira të shpeshta në territor të cilat do të krijojnë munësi për reshje të pakta, kryesisht në zonat Veriore.

Por  gjatë paradites do të ketë dhe intervale me kthjellime.

Ndërsa pjesa e dytë e ditës do të sjelli shtim të vranësirave në vend, ku më të dukshme do të bëhen në orët e mbrëmjes dhe natës duke sjellë reshje shiu në të gjithë vendin tonë, pritet që në zona të izoluara në Veriperëndim të Shqipërisë të ketë dhe rrebeshe afatshkurtra shiu.  

Temperaturat e ajrit do të mbeten kostante në mëngjes, por do të ulen lehtë në mesditë duke u luhatur nga 4°C deri në 18°C.

The wind will blow medium and strong in the sea at a speed of 55 km/h from the South-Southwest direction, bringing 4-5 waves to the sea coast. /CNA.al

Lajmet e fundit nga