LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kiko discovers the Albanians who happily celebrated the liberation day

2022-11-29 20:20:00, Opinione Lutfi Dervishi
Kiko discovers the Albanians who happily celebrated the liberation day
Illustrative photo

78 years after the end of the Second World War, and on the eve of the Third World War, Kiko is surprised by a very challenging fact: how is it that the years fly by, the decades disappear and the veterans in Albania increase?!

Arithmetic and logic tells him that a man who was 12 years old on the day of the liberation of Albania is 90 years old today. However, the groups of veterans with their chests sticking out - did you say they were all from Vlora - and decorated with decorations did not create traffic on the street. As every year, they filled the television screens and demonstrated the great prayer.

Në gjithë vendet e botës veteran quhet personi që ka marrë pjesë në luftë. Por mesa duket në Shqipëri titulli veteran është i trashëgueshëm, brez pas brezi. Në një vend që rritet numri i dëshmorëve, çfarë problemi ka të rritet edhe numri i veteranëve?!

Përveç çështjes së veteranëve Kiko nuk arrin të kuptoj se si është e mundur që më patritotë shfaqen ata që kanë ikur nga Shqipëria;  diplomatë që mbarojnë misionin jashtë Shqipërisë dhe kërkojnë azil në vendet ku kanë shërbyer, ish oficerë që jetojnë në Itali dhe Gjermani dhe një grup historianësh që vetëm kanë gënjyer për gjithçka. Të jetë malli për mëmëdheun apo ka diçka të mistershme te patriotët shqiptarë?

Sipas anektimit të shpallur në facebook Kikos i rezultoi se festën e çlirimit e festuan më të ngazëllyer shqiptarët që jetojnë në Gjermani. “Na ka parë Zoti”.

Në vend të dytë renditeshin një kategori shqiptarësh që ende jetojnë në Shqipëri; mjekë, infermierë, sanitarë, fizioterapist, muratorë, hidraulik, elektriçist, shoferë kamioni, që edhe pse ditë feste vijuan me intensitet të plotë mësimin e gjermanishtes në pritje që për mot të festojnë edhe ata në Gjermani.

12 mijë shqiptarë të tjerë, që gjatë 9 muajve të parë të këtij viti kaluan la Manshin, për t’i ardhur në ndihmë Britanisë për shkak të periudhës së vështirë që po kalon pas daljes nga BE- festuan deri në agim çlirimin e Shqipërisë me thirrjen: “o sa mirë me qenë shqiptare oe oe”.

However, the biggest surprise happened when Kiko asked a group of young people who were following Dua Lipa's concert in Skenderbej Square. The question was simple, no malice. If he knew the consequences, Kiko would never have asked the question: when was Albania liberated? One group said it was released on November 28, another group insisted on November 29. The debate became so heated that if a German tourist who had come to attend the concert had not intervened, the fight could have had even more serious consequences...

However, it should be noted that the police quickly intervened and placed the thugs in two different vans. From both police vans, a gift from the German government, a curse was heard: "Don't go to Germany, generation after generation"

16:47 Opinione Mentor Kikia

Please save SPAK!

SPAK ended a "mandate" of the first president without anyt...

Lajmet e fundit nga