LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Patriots of Pattinash"/ The moderator "explodes" on social networks: It's not good with the Albanian Ken when...

2022-11-28 11:40:00, Lifestyle CNA

"Patriots of Pattinash"/ The moderator "explodes" on social

Today is a very special day for all Albanians, or at least it is supposed to be so, when we consider that "there is still not a group of Albanians" to give Albania the glory it deserves.

In the same line of thought is the moderator Dojna Mema, who is apparently "irritated" by many "Pattine patriots, who wake up once a year and talk about the homeland".

Through a post on Instagram, Dojna singled out some of the expressions of prominent Albanian writers, who from the time of their pen wrote about the homeland.

Duke zgjedhur disa vargje të Faik Konicës, moderatorja shprehet se “nuk kemi sit ë jemi krenarë për Shqipërinë, kur kemi të njëjtat problem që kishim 100 vite më parë”.

“Trimëria e shqiptarit nuk është e artë, është e teneqeitë.….. sado e madhe në vetvete, është e vogël në shkaget që e ndezin. Për një kec të grabitur, për një fjalë të shtrembër, dhe shumë herë pa e ditur as vetë përse, shqiptarët marrin armët, hidhen, vriten. Por, ata njerëz që vriten për interes e për perralla [dokrra], ftohen dhe frikësohen në u dashtë trimëri për ndonjë mendim të bukur, për ndonjë dobi të vërtetë e të përgjithshme….. Nuk kanë frikë nga plumbi, po dridhen nga Valiu! trimëria e vertetë është ajo gë vihet në shërbim të së Drejtës dhe Atdheut, në sherbim të dobisë së përgjithshme. Të tjerat punë janë punë egërsie e kafshërie, jo trimërie. (Faik Konica : Vepra 1, f. 271-272).”- ku ishte një nga disa fragmentet e shkëputura nga Dojna.

Statusi i Dojnës:

"Today is the day when a kind of category of potato chips "patriots" wake up who make patriotism itself ridiculous.
Konice's words were written in 1900, so spare him "Oh, how good you are an Albanian" and all kinds of such exaggerations, because it is not good to be "an Albanian" when you have the same problems as a hundred years ago."

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dojna Mema (@dojnamema)

In this post, Iva Tiço's comment was also not missing, who said that "All these patriots write Albanian with mistakes. Homeland is good once a year on Instagram". /CNA.al

"Patriots of Pattinash"/ The moderator "explodes" on social

 

Lajmet e fundit nga