LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

He had a conflict with his father, he owned a rifle/ Crime in the family is prevented

2022-11-22 12:44:00, Kronika CNA

He had a conflict with his father, he owned a rifle/ Crime in the family is

A possible criminal event in the family was prevented today in Puka, where a 34-year-old man tried to shoot his father. 

The neighbors were the ones who notified the police authorities about the conflict that was happening inside the apartment, as well as they received the information that the boy had a weapon.

Notice:

A possible criminal event, in the family, is prevented.

The 34-year-old man who had a conflict with his father is put in handcuffs.

Sekuestrohet një armë zjarri pushkë, me fishek në fole, gati për qitje, të cilën e posedonte 34-vjeçari i arrestuar.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Pukë, pas marrjes së njoftimit se në fshatin Bugjon, Fushë Arrëz, po konfliktoheshin në banesë, babë e bir dhe se ky i fundit posedonte një armë zjarri dhe rrezikonte jetën e familjarëve të tij, kanë organizuar punën dhe kanë shkuar në kohë reale, në banesën ku po ndodhte konflikti.

Falë ndërhyrjes profesionale të shërbimeve të Policisë, është bërë i mundur neutralizimi i konfliktit.

Në kuadër të operacionit policor të koduar “Parandalimi”, specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Pukë arrestuan në flagrancë shtetasin D. P., 34 vjeç, banues në fshatin Bugjon, Fushë Arrëz.

The Police Services have seized, as material evidence, a rifle firearm, with a cartridge in the slot, ready to fire and a quantity of military ammunition, which were available to the 34-year-old arrested.

The materials were passed to the Prosecutor's Office at the Pukë Judicial District Court, for further action.

Lajmet e fundit nga