LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ukraine raises the alarm/ 16,000 children were forcibly taken by Russian troops

2023-03-25 17:16:00, Kosova & Bota CNA

Ukraine raises the alarm/ 16,000 children were forcibly taken by Russian troops

Kyiv authorities say Russian troops have forcibly taken more than 16,000 Ukrainian children and moved them to Russia or to Ukrainian territories controlled by Moscow. As of March 24, only 324 children have been reunited with their families, including Olena Dudnik's son Andriy. Voice of America correspondent Lesia Bakalets brings us the story of this mother who managed to find her son in Moscow.

Olena Dudnik is from the city of Izium in the Kharkiv region of Ukraine. Last April, when Russian troops occupied the city, her 17-year-old son Andriy was seriously injured by the bombing.

Zonja Dudnik tregon për Zërin e Amerikës se e çoi djalin për një operacion në një spital fushor rus.

“E futën në një dhomë dhe një doktor tha: ‘Do ta operojmë dhe mund të vini ta shihni nesër’. Të nesërmen, kur mbërrita, më thanë se djali im ishte dërguar në Moskë”, tregon ajo.

Olena thotë se pyeste mjekët rusë për djalin e saj çdo ditë.

“Gjatë gjithë kohës më thoshin se nuk kishin informacion. Unë qaja dhe iu thoja: ‘ju lutem, më kuptoni, keni edhe ju fëmijë. Më tregoni të paktën nëse është gjallë apo jo’”, tregon ajo për Zërin e Amerikës.

Një muaj e gjysmë më vonë, Zonja Dudnik mori një mesazh në telefonin e saj celular.

“Ishte një fotografi që ishte bërë virale në internet, një fotografi e Andriyt me përshkrimin se ky fëmijë ukrainas ndodhet në një spital në Moskë. Kishte dhe një adresë të spitalit”, tregon ajo për Zërin e Amerikës. Ajo shkoi menjëherë në Moskë.

Komisionerja ukrainase për të Drejtat e Fëmijëve thotë se shpesh e vetmja mundësi që prindërit të marrin fëmijën nga Rusia është që të shkojnë personalisht atje.

“Kjo është shumë e rrezikshme. Këta prindër nuk janë 100% të sigurt se do të bashkohen me fëmijën e tyre”, thotë Daria Gerasymchuk, Komisionerja ukrainase për të Drejtat e Fëmijëve

Sipas zyrtarëve ukrainas, më shumë se 16 mijë fëmijë ukrainas janë zhvendosur me forcë në Rusi ose në territoret ukrainase të kontrolluara nga Rusia.

“Ne kemi marrë këtë numër aplikimesh për këta fmëijë. Këto aplikime ndonjëherë vijnë nga prindër, të afërm të tjerë, autoritetet lokale, ose thjesht nga dëshmitarë okularë që kanë informacion për zhvendosjenme forcë të një fëmije”, thotë Daria Gerasymchuk, Komisionerja ukrainase për të Drejtat e Fëmijëve.

Autoritetet ruse nuk e mohojnë se i marrin fëmijët nga territoret ukrainase, por nuk e quajnë atë zhvendosje me forcë. Përfaqësuesi i përhershëm i Rusisë në OKB, Vasiliy Nebenzya, tha se largimi është bërë për të mbrojtur fëmijët nga rreziku i operacioneve ushtarake.

Pavarësisht kësaj, Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshoi një urdhër arresti për presidentin rus Vladimir Putin, duke e akuzuar atë për përgjegjësi personale për dëbimin dhe transferimin e paligjshëm të fëmijëve nga Ukraina.

Magdalena Gawin, director of the Pilecki Institute, a Polish government-funded group devoted in part to the study of totalitarian regimes, says the decision is legitimate.

"This case is particularly important because it is part of crimes against humanity. So there are different levels, this is a level of war crimes," she says.

Olena Dudnik managed to get her son from Moscow, and Ukrainian volunteers helped them find temporary protection. But Ukrainian officials say that so far fewer than 400 children have had the same fate as Andriy, returning to their families./ VOA

Lajmet e fundit nga