LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Borrell: China's partnership with Russia has limits

2023-03-24 20:47:00, Kosova & Bota CNA

Borrell: China's partnership with Russia has limits

China's partnership with Russia has limits and Europe should welcome all Beijing's efforts to distance itself from Moscow's war in Ukraine, the European Union's high representative for foreign and security policy, Josep Borrell, said on Friday.

Borrell's remarks followed this week's summit between Russian President Vladimir Putin and Chinese President Xi Jinping. The two leaders declared a "borderless" partnership in February 2022, just days before Russia invaded Ukraine.

Megjithatë, Borrell tha se Kina, ndonëse ka krijuar lidhje të ngushta ekonomike dhe diplomatike me Rusinë, ajo nuk ka krijuar një aleancë ushtarake me Moskën dhe nuk ka dërguar armë për të ndihmuar Rusinë në luftën e saj në Ukrainë.

“Duket se kjo miqësi e pakufizuar ka disa kufij”, u tha Borrell gazetarëve në Bruksel.

“Kina, për ne, nuk ka kaluar asnjë vijë të kuqe”, shtoi ai.

Borrell tha gjithashtu se së shpejti do të vizitojë Kinën, megjithëse data e udhëtimit ende nuk është caktuar.

Me këtë, Borrell do të jetë në raadhën e atyre zyrtarëve evropian, të cilët, së shpejti, do ta vizitojnë Kinën.

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez planifikon të vizitojë Pekinin javën e ardhshme, ndërsa presidenti francez Emmanuel Macron dhe presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, do të udhëtojnë së bashku javën e ardhshme.

Borrell tha se propozimet e Pekinit për t’i dhënë fund luftës tregojnë se ai nuk dëshiron të rreshtohet plotësisht me Rusinë dhe se BE-ja duhet ta mirëpresë këtë, madje edhe nëse zyrtarët perëndimorë e kanë bërë të qartë se nuk e shohin iniciativën e Pekinit si një plan paqeje të plotë.

Ai tha se Kina dëshiron të luajë rolin e “lehtësuesit” dhe jo të ndërmjetësuesit.

Meqenëse Rusia mirëpriti propozimet e Kinës, “Kina po shfaqet në një rol që unë mendoj se ne duhet ta shtyjmë”, tha Borrell.

Plani 12-pikësh i Kinës është refuzuar në Perëndim, sepse nuk i bën thirrje në mënyrë eksplicite Rusisë të tërhiqet nga Ukraina dhe interpretohet si një përpjekje për të ngrirë konfliktin sipas kushteve të Moskës.

Xi and Putin signed a joint statement after a key meeting in the Kremlin on March 21, emphasizing China's "positive role" and its "objective, impartial position" on the Russian occupation of Ukraine.

The two leaders unveiled a package of agreements detailing plans for future economic ties and closer cooperation between the two countries' state media, while criticizing the West by attacking the United States, NATO and Australia's new AUKUS defense pact. , Great Britain and the USA.

The talks, however, did not result in decisive agreements on key economic issues that Moscow needs to help it cope with the growing pressure of Western sanctions./ REL

Lajmet e fundit nga