LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Chollet congratulates Kurt for the agreement reached in Ohrid

2023-03-23 19:45:00, Kosova & Bota CNA

Chollet congratulates Kurt for the agreement reached in Ohrid

The senior adviser of the US Department of State, Derek Chollet, congratulated the Prime Minister of Kosovo, Albin Kurti, on the agreement reached in Ohrid between Kosovo and Serbia - during a telephone conversation on Thursday.

This is stated in the announcement of the Prime Minister's Office. They "talked about the high-level political meeting" between Kurt and the Serbian president, Aleksandar Vu?i?, and this congratulation comes "after long and difficult negotiations".

Kosova dhe Serbia më 27 shkurt u pajtuan për Marrëveshjen drejt normalizimit, apo që njihet ndryshe edhe si propozimi evropian. Ndërkaq, më 18 mars, palët u pajtuan për Aneksin e zbatimit të kësaj marrëveshjeje.

Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara kanë thënë se pavarësisht që kjo marrëveshje nuk u nënshkrua nga palët, e konsiderojnë atë obligative.

Marrëveshja me 11 nene nuk e obligon Serbinë që ta njohë Kosovën, por kërkon nga të dyja vendet që t’i pranojnë dokumentet dhe simbolet e njëra-tjetrës, përfshirë: pasaportat, diplomat dhe targat.

Ajo kërkon, po ashtu, nga palët që t’i zbatojnë të gjitha marrëveshjet e arritura deri më tash në dialogun për normalizimin e marrëdhënieve, përfshirë edhe atë për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë, të cilin Qeveria në Prishtinë e ka refuzuar deri më tash, me arsyetimin se mund të rrezikojë funksionalitetin e shtetit.

Më herët gjatë ditës, sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se nëse marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë zbatohet, kjo do t’i hapte rrugën njohjes së Kosovës nga pesë vendet e Bashkimit Evropian që nuk e kanë njohur atë.

Edhe përfaqesuesi i lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, tha se do ta monitorojnë "me kujdes se kush e zbaton marrëveshjen e kush jo".

Many EU countries have welcomed the agreement reached in Ohrid, and have requested that the focus now be directed towards implementation.

Diplomatic sources in Brussels have said that some countries have called for "increased care" on the part of the EU in order to ensure the full implementation of all points of the agreement and not to allow deviation from the obligations for either party. ./ REL

Lajmet e fundit nga