LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

How is China benefiting from sanctions against Russia?

2023-03-22 16:28:37, Kosova & Bota CNA

How is China benefiting from sanctions against Russia?

While Moscow has surplus oil to sell that it is no longer buying from the European Union, China has made billions of dollars by buying cheaper oil from Russia and made profits by trading its excess supplies in Russia. Next, we take a look at China's benefits from sanctions against Russia.

The war in Ukraine was accompanied by sanctions on Russian energy imports and exports to the EU, distorting the global liquefied natural gas market and putting Russia under pressure to sell excess reserves.

Kina nga ana e saj bleu naftën dhe qymyrin rus me çmim të lirë, jo vetëm duke kursyer miliarda dollarë, por edhe duke siguruar fitime nga shitja në Rusi e mallrave të saj të tepërta.

Presidenti Xi thotë se Kina dëshiron një partneritet më të ngushtë me Rusinë, që ruan sigurinë ndërkombëtare të energjisë dhe zinxhirët e furnizimit.

Por sa ka fituar Kina deri tani?

Importet e naftës të papërpunuar ruse nga Kina u rritën me 8% në vitin 2022 edhe pse volumi i përgjithshëm i importeve të Kinës ra për shkak të ngadalësimit të ekonomisë së saj.

Sipas llogaritjeve të agjencisë Reuters, rafineritë kinezë kursyen rreth 5.5 miliardë dollarë nga prilli i vitit 2022 deri në janar të këtij viti.

Kina gjithashtu ka rritur importet e qymyrit nga Rusia, ndërsa Evropa vendosi sanksione.

In 2022, Russian coal revenues increased by 20% compared to the previous year.

Russia's liquefied natural gas imports from China rose by over 40%.

At the same time, Chinese exports increased, as China re-exported liquefied natural gas to other countries such as South Korea, Japan and France.

This happened at a time when China's total liquefied natural gas imports fell by 20 percent due to the Covid-19 shutdown and economic slowdown in 2022./ VOA

Lajmet e fundit nga