LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Erdogan is officially running in the May 14 elections

2023-03-21 22:47:50, Kosova & Bota CNA
Erdogan is officially running in the May 14 elections
Turkish President Recep Tayyip Erdogan

The ruling party of the Turkish president, Recep Tayyip Erdogan, and his nationalist allies, have also officially run for the May 14 parliamentary and presidential elections, with the aim of winning another term in power.

This decision has fueled heated debates about whether the constitution allows Erdogan a third term.

"Legally it is impossible for Erdogan to run again" , said the opposition politician, Idris Sahin, on Tuesday, adding that his DEVA party will appeal Erdogan's candidacy.

Sipas Kushtetutës së Turqisë, një mandat presidencial zgjat pesë vjet dhe një president mund të ketë maksimum dy mandate.

Erdogan është zgjedhur fillimisht president më 2014 dhe më pas është rizgjedhur më 2018.

Ai argumenton se kandidatura e tij është ligjore, pasi ligji për dy mandate në pushtet ka hyrë në fuqi më 2017, prandaj mandati i parë nuk numërohet.

Shumë vëzhgues i konsiderojnë zgjedhjet e majit si një prej proceseve zgjedhore më kritike në historinë e Turqisë.

Pas gati 20 vjetëve në pushtet, Erdogani do të garojë në kohën e vështirësive më të mëdha ekonomike në dekada, pa harruar edhe dëmet që kanë shkaktuar tërmetet e muajit të kaluar.

Erdogan's main rival is the leader of the Republican People's Party, Kemal K?l?çdaro?lu, who is supported by five other opposition parties, which is why he has raised the hopes of many voters to defeat Erdogan.

The institutions responsible for elections will publish the final list of presidential candidates on March 31./ REL

Lajmet e fundit nga