LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

After 26 years/ A German minister visits Taiwan

2023-03-21 10:13:00, Kosova & Bota CNA
After 26 years/ A German minister visits Taiwan
Illustrative photo

Germany's Education Minister signed a technology cooperation agreement with Taiwan as she made the first visit by a member of Germany's cabinet in 26 years.

Minister Bettina Stark-Watzinger signed the Science and Technology Agreement with Taiwan's National Science and Technology Council on the first day of her visit to Taiwan, which China has condemned.

Pekini e cilëson këtë ishull vetëqeverisës si pjesë të territorit të tij dhe thotë se do ta marrë një ditë kontrollin e Tajvanit, edhe me forcë nëse është e nevojshme. Kina vazhdimisht kundërshton vizitat dhe angazhimin e Tajvanit me zyrtarët ndërkombëtarë.

Sa herë ka pasur vizita në Tajvan të zyrtarëve të huaj, Kina ka shfaqur forcën e saj ushtarake dhe ka rritur presionin diplomatik dhe ekonomik, veçmas kur ka pasur vizita të politikanëve nga Shtetet e Bashkuara dhe Evropa.

Gjatë ceremonisë së nënshkrimit të marrëveshjes në Taipej, Stark-Watzinger tha se “është kënaqësi dhe nder i madh” për të që të jetë ministrja e parë e Qeverisë gjermane që viziton këtë ishull në më shumë se dy dekada.

“Kjo marrëveshje është për përforcimin e bashkëpunimit në bazë të vlerave demokratike, transparencës, reciprocitetit dhe lirisë shkencore”, tha ajo.

Her visit comes after two months ago a high-ranking delegation from the German Parliament traveled to Taiwan, a move that was sharply criticized by Beijing.

Stark-Watzinger, when asked about China's objections to her visit, declined to comment.

The German Foreign Ministry last week reaffirmed its commitment to the "One China" policy, as it has bilateral relations with Beijing, but also maintains "close and good relations with Taiwan"./ Rel

Lajmet e fundit nga