LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

EU leaders play down banking risks as economy weakens

2023-03-24 22:55:17, Kosova & Bota CNA

EU leaders play down banking risks as economy weakens

European Union leaders on Friday downplayed the risk of a banking crisis developing from the latest global financial turbulence hitting the economy even harder than the energy crisis linked to Russia's war in Ukraine.

After a meeting in Brussels, EU heads of government said that lenders in Europe are generally in a healthy position and able to withstand a combination of rising interest rates and slowing economic growth.

"Sistemi bankar është i qëndrueshëm në Evropë," u tha gazetarëve kancelari gjerman Olaf Scholz pas samitit. Kryeministri holandez Mark Rutte tha: “Në përgjithësi, mendoj se jemi në gjendje të mirë”.

Diskutimet e BE-së erdhën pas mbylljes së dy bankave amerikane nga rregullatorët amerikanë, përfshirë Silicon Valley Bank, dhe një blerjeje të orkestruar nga Zvicra të huadhënësit problematik Credit Suisse nga rivali UBS.

Veprimet emergjente në të dy anët e Atlantikut ringjallën kujtimet e krizës financiare globale të vitit 2008 dhe krizës së borxhit të BE-së që pasoi, që pothuajse shpërbëu monedhën euro që tani përdoret nga 20 vende evropiane.

Një tregues i shqetësimeve në tregun evropian, aksionet e kompanisë Deutsche Bank, huadhënësi më i madh i Gjermanisë, ranë deri në 14% në Frankfurt të premten.

Kancelari Scholz hodhi poshtë idenë e dobësive themelore në bankën Deutsche Bank, duke thënë se ajo është bërë "shumë fitimprurëse" pas modernizimit të biznesit të saj.

"Nuk ka asnjë arsye për të pasur ndonjë shqetësim," tha ai.

Ekonomia evropiane është ngadalësuar me shpejtësi që kur Rusia pushtoi Ukrainën 13 muaj më parë e deri më sot, duke e lënë BE-në në rrezik të një recesioni. Lufta ka nxitur inflacionin duke sjellë shkurtime në furnizimet e naftës, gazit natyror dhe qymyrit rus dhe ka ulur besimin e konsumatorëve dhe të biznesit.

Komisioni Evropian, krahu ekzekutiv i BE-së, pret që rritja ekonomike në bllokun prej 27-vendesh të ngadalësohet në 0.8% këtë vit nga 3.5% në 2022 dhe 5.4% në 2021. Një rikthim i parashikuar i rritjes në 1.6% vitin e ardhshëm varet nga një sektor i shëndetshëm bankar që është në gjendje të japë kredi për bizneset dhe konsumatorët dhe të mbrojë depozitat.

BE-ja ka përforcuar rregulloret e saj të institucioneve financiare që nga kriza e borxhit të euros dhe para së premtes pak shenja ishte shfaqur për një përhapje më të gjerë në Evropë nga shpëtimi dramatik i Credit Suisse.

Megjithatë, mbikëqyrja financiare në Evropë mbetet në duart e autoriteteve të BE-së dhe kombëtare që ndjekin qasje të përbashkëta në vend që t'i kushtojnë vëmendje një rregulloreje të vetme aktuale evropiane.

On the market front, officials have said European banks generally have adequate cash reserves – while still requiring vigilance. "Our banking sector is resilient, with strong capital and liquidity positions," EU leaders said in a joint statement after their meeting./ VOA

Lajmet e fundit nga