LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Stoltenberg in Seoul and Tokyo, for strengthening NATO-Asia cooperation

2023-01-29 19:38:00, Kosova & Bota CNA
Stoltenberg in Seoul and Tokyo, for strengthening NATO-Asia cooperation
Illustrative photo

NATO Secretary General Jens Stoltenberg arrived in South Korea on Sunday, the first stop on a trip that includes Japan and aims to strengthen ties with US allies in the face of the war in Ukraine and growing competition. with China.

In the South Korean capital, Seoul, Stoltenberg met Foreign Minister Park Jin and was expected to meet with President Yoon Suk-yeol and Minister of National Defense Lee Jong-Sup.

NATO është e shqetësuar për provat “e papërgjegjshme” me raketa dhe programin e armëve bërthamore të Koresë së Veriut, ndërsa lufta në Ukrainë pati pasoja për Azinë, i tha zoti Stoltenberg ministrit Park në fillim të takimit, duke përmendur dyshimin se Koreja e Veriut po ofron mbështetje ushtarake për përpjekjet ruse të luftës.

Të dy zyrtarët përmendën "vlerat e përbashkëta" midis vendeve të NATO-s dhe Koresë së Jugut.

"Duke pasur parasysh sfidat e sotme të pashembullta globale, ne besojmë se solidariteti midis vendeve që ndajnë vlerat e lirisë, demokracisë dhe sundimit të ligjit është më i rëndësishëm se kurrë," tha zoti Park.

Sekretari i përgjithshëm ka planifikuar të hënën takime në Tokio me kryeministrin Fumio Kishida dhe zyrtarë të tjerë japonezë.

NATO will remain focused on Europe and North America, but its member countries are affected by security challenges around the world, Mr. Stoltenberg told South Korea's Yonhap news agency in an interview.

"We have to face these global threats and challenges, including the challenges coming from China, and one of the ways to do that is, of course, to work more closely with partners in the region," he said.

Both Pyongyang and Moscow have denied that North Korea has sent weapons to Russia for the war in Ukraine./ Voa

Lajmet e fundit nga