LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zelensky warns/ Any Russian who shoots at the nuclear power plant will become a target of the army

2022-08-14 15:55:02, Kosova & Bota CNA
Zelensky warns/ Any Russian who shoots at the nuclear power plant will become a
Zaporizhzhia Nuclear Power Plant, Ukraine

Ukrainian President Volodymyr Zelensky said Ukrainian forces would target any Russian soldiers firing at the Zaporizhia nuclear power plant, as the two sides continued to exchange accusations over recent bombing incidents there.

"Any Russian soldier who either shoots at the plant, or shoots using the plant as cover, must understand that he becomes a special target for our intelligence agents, for our special services, for our military," Zelensky said in his speech. of the night on August 13.

Situata në këtë central bërthamor shkaktoi alarm të shtuar këtë javë në Kombet e Bashkuara dhe vëzhguesin e energjisë bërthamore të OKB-së, Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA).

Kievi dhe Moska vazhdojnë të shkëmbejnë akuza për rreziqet e luftimeve pranë centralit bërthamor të Zaporizhjas, për të cilin Kombet e Bashkuara thanë se duhet të çmilitarizohet zona rreth tij.

Zaporizhja është centrali më i madh bërthamor në Evropë dhe në të gjenden gjashtë nga 15 reaktorët që gjenden në Ukrainë.

Forcat ruse e kanë nën kontroll këtë central që nga ditët e para të pushtimit në Ukrainë.

Agjencia e inteligjencës mbrojtëse e Ukrainës më 13 gusht paralajmëroi për "provokime" të reja ruse rreth uzinës, ndërsa kryetari i bashkisë së qytetit ku ndodhet uzina tha se kishte granatime të reja ruse.

Russia has disputed the claims, saying Ukrainian forces fired nine artillery shells into the area near the plant.

On the battlefield, the Russian Defense Ministry claimed on August 13 that it had taken full control of Pisky, a village on the outskirts of Donetsk, while Ukraine's military command said "fierce fighting" continued in the village./ REL

Lajmet e fundit nga