LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shock after knife attack against Salman Rushdie

2022-08-13 13:04:14, Kosova & Bota CNA

Shock after knife attack against Salman Rushdie

The knife attack against the writer Salman Rushdie during a cultural event in New York has caused shocked reactions. The US government has condemned the knife attack against the writer. "This act of violence is appalling," US national security adviser Jack Sullivan said, according to a White House statement. Everyone in government from President Joe Biden to Vice President Kamala Harris is praying for his speedy recovery.

Ministrja gjermane e Shtetit për Kulturën, Claudia Roth bëri fjalë për një "sulm kundër letërsisë, lirisë së mendimit". E qartë është tha ajo që gjak ka jo vetëm në duart e atentatorit, por "veçanërisht edhe sidomos në ato të regjimit iranian, që deri më sot i mbetet fetvas së tmerrshme kundër tij." "Ne jemi shumë të tronditur për sulmin kundër Salman Rushdie", është shprehur edhe qendra e shkrimtarëve PEN për Gjermaninë. Salman Rushdie jeton prej më shumë se 30 vjetësh nën kërcënimin e vdekjes për shkak të lirisë së fjalës. Një sulm të tillë kundër tij deri më sot nuk ka pasur.

Sipas të dhënave të policisë Rushdie dhe moderatori janë sulmuar gjatë një aktiviteti, ku po flisnin, se si SHBA është strehë për autorët në mërgim. Një reporter pa se si një burrë u ngjit në skenë dhe filloi të godasë me thikë Salman Rushdi, kur ai u prezantua. Shkrimtari 75 vjeçar, i cili u sulmua nga një 24 vjeçar, Hadi Matar u dërgua me lëndime në qafë në spital me helikopter. Rushdie po mbahet me frymëmarrje artificale dhe nuk mund të flasë. Me gjasë ai mund të humbasë një sy.

It is not known exactly the motive of the author of the attack who acted alone, according to some reports he is a sympathizer of Iran. Salman Rushdie who was born in Mumbai in 1947 due to the publication of The Satanic Verses in 1988 was condemned by the then regime of the leader of the Revolution, Ayatollah Khomeini with a fatwa calling for the murder of the writer. The "Satanic Verses" angered many Muslims then in their religious sentiments./DW

Lajmet e fundit nga