LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Norway with aid to Ukraine in the amount of 7 billion dollars

2023-02-06 15:16:59, Kosova & Bota CNA

Norway with aid to Ukraine in the amount of 7 billion dollars

Norway's prime minister has proposed that his country, one of the world's biggest fuel exporters, provide $7.3 billion in aid to Ukraine over a five-year period.

"We intend to reach a unified agreement on this topic in Parliament," Norwegian Prime Minister Jonas Gahr Stoere told reporters after meeting with opposition leaders.

The Nordic country has experienced record revenue growth following the launch of Russia's invasion of Ukraine, as the amount of gas sold to Europe soared last year.

Stoere, që po përballet me kritika nga disa shtete dhe një pjesë e opozitës në Norvegji se në mënyrë indirekte po përfiton nga lufta, në fund të vitit 2022 prezantoi planin që t’i ofrojë Ukrainës ndihmë shumëvjeçare. Por, atëbotë ai nuk dha ndonjë shifër sa i përket kësaj ndihme.

Më 2023, gjysma e ndihmës do të financojë kërkesat ushtarake, ndërkaq pjesa tjetër do të shkojë për nevoja humanitare, edhe pse ndarjet mes ndihmës ushtarake dhe humanitare mund të ndryshojnë në vitet pasuese, tha Stoere.

Norvegjia, po ashtu, do të japë 5 miliardë kruna shtesë gjatë këtij viti ndihmë për shtetet e varfra, të prekura nga rritja globale e çmimeve ushqimore pas pushtimit rus të Ukrainës, tha Stoere.

Stoere's minority government must seek parliamentary approval for these funds. This aid package is expected to increase the annual spending of Norway's sovereign wealth fund, which is the world's richest fund worth nearly 1.4 trillion dollars.

The main opposition party, the Conservative Party, is expected to support the plan, which it will negotiate on in the coming weeks.

In 2022, Norway became the largest supplier of gas in Europe, after the interruption of Russian gas supplies. Norway is the second largest producer of oil in the world, after Russia./REL

Lajmet e fundit nga