LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Hovenier: An important agreement was reached

2023-03-19 13:29:00, Kosova & Bota CNA
Hovenier: An important agreement was reached
American Ambassador to Kosovo, Jeffrey Hovenier

The American ambassador in Kosovo, Jeffrey Hovenier, has described as important the compatibility between the prime minister of Kosovo, Albin Kurti, and the Serbian president, Aleksandar Vu?i?, for the implementation of the Agreement towards the normalization of relations between the two countries.

Kurti and Vucic held marathon meetings on March 18 in Ohrid, in the presence of European negotiators.

Also present in Ohrid was the American envoy for the Western Balkans, Gabriel Escobar, who also commented on Saturday's developments as positive.

“Shtetet e Bashkuara do të ofrojnë mbështetje të plotë për zbatimin e këtyre obligimeve, në përputhje me përpjekjet tona afatgjata për të avancuar sigurinë dhe stabilitetin për popullin e Kosovës dhe rajonit”, ka thënë ambasadori Hovenier përmes një postimi në Twitter.

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka thënë se edhe pse palët vendosën të mos e nënshkruajnë zyrtarisht marrëveshjen, ato janë pajtuar që të fillojnë zbatimin e saj sa më shpejt që të jetë e mundur.

“Është e qartë se të dyja palët do të kenë përfitim të madh nga kjo marrëveshje, sepse dialogu nuk është vetëm për shkak të Kosovës dhe Serbisë, por ka të bëjë me stabilitetin, sigurinë dhe prosperitetin e të gjithë rajonit”, ka thënë kryediplomati i BE-së.

Marrëveshja me 11 nene, e bërë publike më 27 shkurt, nuk e obligon Serbinë që ta njohë Kosovën, por kërkon nga të dyja vendet që t’i pranojnë dokumentet dhe simbolet e njëra-tjetrës, përfshirë: pasaportat, diplomat dhe targat.

Ajo kërkon, po ashtu, nga palët që t’i zbatojnë të gjitha marrëveshjet e arritura deri më tash në dialogun për normalizimin e marrëdhënieve, përfshirë edhe atë për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë, të cilin Qeveria në Prishtinë e ka refuzuar deri më tash, me arsyetimin se mund të rrezikojë funksionalitetin e shtetit.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se pajtimi i arritur në Ohër është “njohje e ndërsjellë de facto” e Kosovës dhe Serbisë.

Asked by journalists if he will allow the formation of the Association of municipalities with a Serbian majority, he said that it is about "an adequate level of self-management of the Serbian community" and "not about self-government".

The President of Serbia, Vucic, said that the formation of the Association "has become a priority obligation".

"I have to say that I am very pleased about this", added Vucic.

With the mediation of the EU and the support of the USA, the two countries have been in negotiations for the normalization of relations since 2011.

They have reached dozens of agreements, but most of them have not been implemented and the parties have blamed each other for stagnation./ Rel 

Lajmet e fundit nga