LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"They told me to remove it, but I refused"/ The child with enlarged kidney and aorta, the touching cry of the mother

2023-01-27 21:26:25, Denoncim CNA

"They told me to remove it, but I refused"/ The child with enlarged

The investigative show "Stop" on Tv Klan has addressed several cases of humanitarianism for people in distress and need this evening. Rejan Elezi has returned from abroad, after he had problems with his heart and breathing.

Nëna e Rejan Elezit para operacionit: Unë jam mami i Rejanit. Siç e shikoni, Rejani është sëmurë. Ju lutem të gjithë motrave dhe vëllezërve kush më shikon që të më ndihmojë për Rejanin, që ta shërojmë Rejanin. Rejani e ka kaluar 6-mujorin e tij nëpër vizita e nëpër spitale, unë ia dëgjoj dhimbjen që ka përbrenda, por nuk kam se çfarë t’i bëj. Babai i Rejanit është gati ta dhurojë zemrën për Rejanin edhe pse është invalid vetë nuk dëgjon, nuk flet. Ai është gati të japë edhe zemrën për Rejanin. Më tremb sëmundja e tij, është i vogël. Në qoftë se nuk e kryejmë operimin e tij, Rejani mund të mos shpëtojë. Sa më parë t’ia shpëtojmë këtij ëngëlli jetën.

Nëna e Rejan Elezit pas kthimit nga operacioni: Sapo u kthyem nga Italia, operacioni i djalit doli me sukses falë gjithë shqiptarëve që na ndihmuan, falë Arbër Hajdarit dhe dhe emisionit “Stop”. Faleminderit, do ju jem mirënjohëse gjithë jetën.

Një veshkë më e zmadhuar, aorta e zemrës më e zgjeruar dhe kanali i lëngut të trurit më i zgjeruar, ishin sinjalet që jeta e Arsi Xhedikut nuk do të ishte si e të tjerëve. Por familja vendosi të mbante engjëllin e shumëdëshiruar. Në moshën 1- vjeçare, shpretka dhe mëlçia i krijuan aq problem sa Arsi pësoi trompozë në kokë. 

Nëna e Arsi Xhedikut: Muajin e 7-të u vu re që bebi im kishte diçka. Ishte ëndrra më e madhe që unë të bëhesha nënë. Kishte një veshkë më të zmadhuar. Kishte një aortë të zemrës më të zgjeruar dhe kanali i lëngut të trurit ishte më i zgjeruar. Më thanë që ta heq fëmijën, por unë nuk pranova. E ktheva dhimbjen në forcë dhe thoja “unë do të jetoj vetëm për këtë fëmijë”. Kërkoja vetëm ndihmë nga mjekët sepse për mua ishte vetëm Zoti dhe doktori nuk kisha njeri tjetër. Në moshën 1 vjeç, shpretka dhe mëlçia i dhanë një shqetësim aq të madh sa pësoi trompozë në kokë. Më dhanë që duhej ta operoja për këmbët. Ju lutem më ndihmoni, e kam fëmijë të vetëm, shpresa është vetëm tek ju që të bëhet diçka për këtë fëmijë.

Thirrja e së ëmës për të gjithë shqiptarët për të ndihmuar Arsin të jetojë si fëmijët e tjerë, u dëgjua dhe u mblodhën 15 mijë Dollarë. “Stop” bashkë me “Fundjavë ndryshe” kanë nisur Arsin për kurim jashtë vendit.

Momentet pas operacionit: Jam mami i Arsit. Falenderoj të gjithë shqiptarët që kontribuan për operacionin e djalit tim. Falenderoj të gjithëe stafin e “Fundjava Ndryshe” që më mundësoi që unë të marr rrugën dhe të nisem me djalin tim për operacion. Zoti jua shpërbleftë me të mira në familjet tuaja.

Ajlin Kishta, vetëm 7 vjeç vuan nga angiokeratoma e ulceruar me inflamacion kronik. Për pasojë, Ajlin nuk fle e nuk urinon dot. Kurimi i saj jashtë vendit kushton 24 mijë Euro dhe Ajlin është çuar për kurim jashtë.

Before leaving for surgery - Ajlin Kishta: I have many moles on my body that give me pain. I have a lot of sunburns because when I spend a lot of time outside, the sun burns my body and gives me pimples. When I enter the classroom, they don't allow me to enter the classroom. Nobody talks to me. I am asking you all to help me to become like the other children.

Departure for surgery, Ajlin's mother Kishta: Thank you to all the Albanians who contributed to Ajlin's escape to Turkey. Thank you to "Fundjava Ndryshe" who made it possible for Ajlin to leave for Turiq. Thanks to everyone. /tvklan.al

Lajmet e fundit nga