LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Fiks Fare/ The elderly couple fights with each other and ends up in the hospital, the company deceived them about the apartments

2023-02-03 22:23:08, Denoncim CNA

Fiks Fare/ The elderly couple fights with each other and ends up in the

In October 2022, an elderly couple had a conflict with each other.

Both, husband and wife, ended up in the hospital. At that time, the event was reflected in the media, but also in social networks, as it was hinted that there were property problems between the couple. After this event, the lady of the house, Nasije Stafa addressed the Fiks Fare show. She says that the ownership problems are not with each other, but with a construction company. The lady says that they had a residential house in Durrës. "We had it with documents. We received a building permit before the 90s for reconstruction and additional floors," says the whistleblower.

Më tej pohon se në atë banesë kanë jetuar deri në vitin 1999. “Në këtë vit banesën dhe truallin ia dhamë një firme private ‘Zds’ për të bërë pallat. Kemi bërë një akt noterial, ku në këmbim të pronës do të merrnim 2 apartamente në katin e katërt, njëri 2 + 1 dhe tjetri 1 + 1” thotë zonja. Por, megjithesë pallati është ndërtuar, ende çifti i të moshuareve nuk i ka marrë këto apartamente. Kjo ka sjellë që mes çiftit të fillojnë konfliktet e para, konflikte të cilat kanë agravuar në tetor të vitit të kaluar.

Fiks Fare/ The elderly couple fights with each other and ends up in the

“Unë kam probleme onkologjike, shkoj një herë në dy muaj në spital. Burri im ka rënë shumë nga këto probleme, është sëmurë. Firma po vijon të shesë apartamentet dhe dyqane. Në tetor 2022 erdhi njëri që kishte blerë dyqanin. I thamë se s’ka letra, po ai kishte deklaratë me firmën. Lajmëruam policinë. Erdhi policia dhe kur shkova sipër në banesë u zura me burrin. Ai ka probleme dhe më qëlloi me paterica. Unë kisha një shishe qelqi me raki dhe ai ra sipër asaj shishe. U bëmë gazi botës, shkuam në spital. Ne jemi familje e nderuar, ata të firmës na bënë në këtë gjendje”, thotë denoncuesja.

Ajo thotë, se problemet janë me pronarët e firmës së ndërtimit, të cilët, në vend që t’u jepnin apartamentet këtij çifti, po tentojnë që të shesin pa letra dyqane dhe hyrje të tjera. E moshuara tregon se, në truallin e pallatit, ka pasur një shtëpi, të cilën e ka ndërtuar para viteve ’90. Familja ka jetuar për vite me radhe në këtë banesë, deri sa në vitin 1999, truallin dhe banesën ia kanë dhënë për pallat një firme ndërtimi.

Në vitin 1999, familja Stafa është larguar nga banesa private, teksa në atë truall filloi të ndërtohej pallati. Në kontrate ishte përcaktuar mjaft qartë se apartamentet ishin në katin e katërt. Por, ata u sorollatën. Njëherë në katin e pestë dhe më pas në katin e shtatë. Madje, në katin e shtatë, ata investuan të gjitha kursimet. Pas shumë sorollatjeve, çifti i të moshuarëve jeton në një apartament të vogël në katin e pestë. As në të katërtin, siç shkruhej në kontratë.

Fiks Fare/ The elderly couple fights with each other and ends up in the

Por, as edhe në të shtatin, ku edhe investuan! Fiksi tentoi që të kontaktonte me firmën ndërtuese “ZDS”, por asnjë nga adresat që ndodhej në QKB nuk ishte e saktë. Gazetarët shkuan më pas në një zyrë noterie, ku janë bërë kontratat e apartamenteve. Ajo pranoi se banorët e atij pallati kanë probleme me pronësinë. Ndërkohë, një tjetër banor tregon se apartamentet janë shitur nga dy herë. Gazetarët e Fiks Fare bisedojnë edhe me blerësin e dyqaneve të katit të parë, i cili pranon se kontratën e ka bërë me firmën.

Everyone agreed that the Stafa family, which owned the land where this palace was built, but today only enjoys a small apartment. The owners of the company that built this building have continued the sales, despite not having implemented the contracts with this family. All these actions have brought great health problems for the elderly, problems which worsened in October of last year./ tch

Lajmet e fundit nga