LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Thirrja e ambasadorit ukrainas në Tiranë: Na furnizoni me sistemet e mbrojtjes ajrore

2024-02-24 13:14:00, Aktualitet CNA
Thirrja e ambasadorit ukrainas në Tiranë: Na furnizoni me sistemet e
Volodymyr Shkurov

Ditën e sotme në Tiranë u organizua një aktivitet me rastin e dy vjetorit të agresionit rus në Ukrainë. I pranishëm në këtë aktivitet ishte ambasadori i Ukrainës në Shqipëri, Volodymyr Shkurov, i cilipërcolli mesazhin e presidentit Zelensky për ti qëndruar Ukrainës në krah të kësaj lufte duke e ndihmuar dhe me furnizimin me systemin e mbrojtjes ajrore.

“Ne po mbrojmë popullin ukrainas falë sistemit të mbrojtjes ajrore dhe ndihmës së dhënë nga partnerët tanë. Ne i bëjmë thirrje të gjithë vendeve që të dënojnë sulmin terrorist ushtarak rus e të japin mundësinë e furnizimit me sistemet e mbrojtjes ajrore të dronëve dhe raketave të gjata veprimi", u shpreh ai. 

Duke bërë një bilanc të pasojave të luftës ambasadori Shkurov tha se Rusia ka kryer 125 mijë krime lufte në Ukrainë.

"Deri tani 26 % e ukrainës është e pushtuar. 50 % e territorit të pushtuar pas 24 shkurtit 2022 u çlirua nga forcat mbrojtëse të Ukrainës. Tani Rusia ka rritur numrin e sulmeve massive mbi territorin ukrainas me përdorimin e dronëve dhe raketave të ndryshme. Këto sulme kanë sjellë në dëmtime të popullatës civile e shkatërrimin e ndërtesave tregtare e kopshteve të fëmijëve e spitaleve. 149 mijë ndërtesa janë shkatërruar, e 700 institucione mjekësore, 500 qendra kulturore e fetare, e 5600 rrjete të ujit, mbi 200 shkolla janë shkatërruar dhe 1200 janë dëmtuar. 125 mijë krime lufte: 1200 fëmijë dhe 9 mijë civilë të vrarë", përfundoi ambasadori./CNA 

 

 

Lajmet e fundit nga