LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Klevis Balliu- A name that never dies!

2021-08-13 12:12:46, Satire Politike CNA

I was returning from the airport after picking up a friend who had come from America to spend the holidays in Albania. On the way, passing by the "New Ring", my friend tells me that he missed some kid meat on a skewer. Perfect! We were in the right place, those who live in Tirana know very well that in that area you can eat good and cheap meat.

We entered the bar and luckily found a place to sit. The tables were full of customers and the smell of meat was everywhere. I was laughing at my friend who couldn't bear to take the plate in front of me, so I signaled the waiter to come as soon as possible. The latter, a young, muscular guy, served quickly from one table to another, with his sleeves rolled up and a colored tattoo on his arm that read "CLEVIS". After he came to the table to take the order, a little confused as he occasionally turned his head from the television, I also complimented him on the tattoo.

- " You have a very nice tattoo " - I say.

Ai më përgjigjet:“Klevis!-Po, është emri i çunit që ka pak muaj që ka lindur. I kam vënë këtë emër në nder të heroit të lagjes tonë Klevis Balliut” dhe ndërkohë kamarieri ma bën me shënjë si për të më sygjeruar të shikoja nga një anë e murit të lokalit. Kur kthej kokën, çtë shoh?! Në mur ishte varur një portret i Klevisit, çunit të Fahriut.Fahri Balli's Çuni supports Meta/ Concerned that the Albanians have not taken the forks

Kush është ky” -më pyet shoku- i cili po e shikonte me habi.

Unë që nuk e njihja mirë pasi nuk më pëlqen politika, i them: “Eshtë një çun që, mesa di unë, ka ndenjur ca kohë këtej vërdallë dhe mos gaboj është marrë me ndërtimin e rrugës këtu përballë”.

Pasi hëngrem mirë e mirë, më thotë shoku i shqetësuar – i cili për momentin i kishte ngullur sytë nga televizori si shumica e klientëve- “duhet të ikim sa më shpejt, shiko ça bëhet!”. Kthej kokën nga tv dhe për çudi shikoj që ishte Klevisi i veshur me jelek punëtori duke mbajtur një fjalim i rrethuar nga disa të tjerë dhe përsëriste shprehjen “Këtu do të vdes! Duhet të kalojnë mbi trupin tim!…

“Mos u shqetësoni”- thot kamarieri i cili u gjend pranë- “Nuk po ndodh tani, janë filmime të vjetra por e kemi vënë tv në youtube pasi na mungon shumë ai djalë”- dhe befas u përlot.

Nejse. Paguajmë lekët dhe dalim. Kur dalim, përpara lokalit ishte një grup, në formë rrethi, prej 20-30 vetë të cilët po firmosnin me rradhë një fletë që kishin vënë mbi një tavolinë. Nga kurioziteti u afruam pak edhe ne. “Ja pra shokë” –mori fjalën një burrë me mjekër- “ky është propozimi që nesër në mengjes do ti paraqesim kryetarit të bashkisë… u vendos pra, ne banorët e “unazës së re” kërkojmë që kjo rrugë të marrë emrin “Klevis Balliu”…”. “Mos kemi bërë një gabim?!”- thotë një nga anëtarët e tjerë të grupit- “Mos duhet që propozimi mos jetë thjesht “Klevis Balliu” por “Klevis Fahri Balliu”?!”… “Mmm.., kjo është e thellë dhe duhet menduar”- tha burri me mjekër.

Let's go, what's up?! - I say to my friend - who was amazed by what he was seeing. Listen! - he tells me - "If Donald Trump had on his staff 2-3 charismatic strategists like this Clevis, I am convinced that today the Republicans would lead America" .

Maybe - I say - come on, let's go to this store here and buy some cottage cheese, because maybe you miss it... / CNA.al

Lajmet e fundit nga