LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

SHBA rrit normat e interesit pavarësisht trazirave bankare

23 Mars 2023, 08:25, Ekonomi CNA
SHBA rrit normat e interesit pavarësisht trazirave bankare
Foto ilustruese

Banka qendrore e SHBA ka rritur sërish normat e interesit, pavarësisht frikës se masa mund të shtojë trazirat financiare pas një sërë dështimesh bankash.

Rezerva Federale rriti normën e saj bazë me 0.25 pikë përqindjeje, duke e quajtur sistemin bankar "të shëndoshë dhe elastik".

Por gjithashtu paralajmëroi se pasojat nga dështimet e bankave mund të dëmtojnë rritjen ekonomike në muajt në vijim.

Fed ka rritur kostot e huamarrjes në një përpjekje për të stabilizuar çmimet. Por rritja e mprehtë e normave të interesit që nga viti i kaluar ka sjellë tendosje në sistemin bankar.

Dy banka amerikane - Silicon Valley Bank dhe Signature Bank - u rrëzuan këtë muaj, duke u përkulur pjesërisht për shkak të problemeve të shkaktuara nga normat e larta të interesit.

Ka shqetësime për vlerën e obligacioneve të mbajtura nga bankat pasi rritja e normave të interesit mund t'i bëjë ato obligacione më pak të vlefshme.

Bankat priren të mbajnë portofole të mëdha obligacionesh dhe si rezultat janë në humbje të konsiderueshme të mundshme. Rënia e vlerës së obligacioneve të mbajtura nga bankat nuk është domosdoshmërisht problem nëse ato nuk janë të detyruara t'i shesin ato.

Autoritetet në mbarë botën kanë thënë se nuk mendojnë se dështimet kërcënojnë stabilitetin e gjerë financiar dhe duhet të shpërqendrohen nga përpjekjet për të vënë nën kontroll inflacionin.

Javën e kaluar, Banka Qendrore Evropiane rriti me 0.5 pikë përqindje normën bazë të interesit.

Banka e Anglisë do të marrë vendimin e saj për normën e interesit të enjten, një ditë pasi shifrat zyrtare treguan se inflacioni u rrit papritur në shkurt në 10.4% .

Kryetari i Rezervës Federale, Jerome Powell tha se Fed mbetet e fokusuar në luftën e saj të inflacionit. Ai e përshkroi bankën e Silicon Valley si një "të jashtëzakonshëm" në një sistem financiar të fortë.Por ai pranoi se trazirat e fundit ka të ngjarë të zvarriten në rritje, me ndikimin e plotë ende të paqartë.

Ndikimi ekonomik

Parashikimet e lëshuara nga banka tregojnë se zyrtarët presin që ekonomia të rritet vetëm 0.4% këtë vit dhe 1.2% në 2024, një ngadalësim i mprehtë nga norma dhe më pak se zyrtarët e parashikuar në dhjetor.

Njoftimi nga Fed gjithashtu zbuti deklaratat e mëparshme në të cilat thuhej se rritjet "të vazhdueshme" të normave të interesit do të nevojiteshin në muajt në vijim.

Rritja e normës të së mërkurës është e nënta në radhë nga Fed. Ajo ngre normën në bazë të interesit në 4.75%-5%, nga afër zeros një vit më parë , niveli më i lartë që nga viti 2007.

Normat më të larta të interesit nënkuptojnë se kostoja për të blerë një shtëpi, për të marrë hua për të zgjeruar një biznes ose për të marrë borxhe të tjera rritet.

Duke e bërë një aktivitet të tillë më të shtrenjtë, Fed pret që kërkesa të bjerë, duke ulur çmimet.

Kjo ka filluar të ndodhë në tregun e banesave në SHBA, ku blerjet janë ngadalësuar ndjeshëm gjatë vitit të kaluar dhe çmimi mesatar i shitjeve në shkurt ishte më i ulët se një vit më pare, rënia e parë e tillë në më shumë se një dekadë.

Por në përgjithësi ekonomia është mbajtur më mirë se sa pritej dhe çmimet vazhdojnë të rriten më shpejt se norma prej 2% që konsiderohet e shëndetshme.

Inflacioni, norma me të cilën çmimet rriten, u rrit me 6% në 12 muajt deri në shkurt. Kostoja e disa artikujve, përfshirë ushqimin dhe biletat ajrore, po rritet edhe më shpejt.

Përpara dështimeve të bankave, zoti Powell kishte paralajmëruar se zyrtarët mund të kenë nevojë të shtyjnë normat e interesit më të larta se sa pritej për të vënë situatën nën kontroll.

Projeksionet e bankave tregojnë se politikëbërësit presin që inflacioni të bjerë këtë vit, por më pak se sa pritej disa muaj më parë.

Megjithatë, ata parashikojnë norma interesi prej afërsisht 5.1% në fund të 2023, të pandryshuara që nga dhjetori , duke nënkuptuar se Fed është gati të ndalojë së shpejti rritjen e normave.

Powell e përshkroi efektin e trazirave të fundit si "ekuivalentin e një rritje të normës".

Ai tha se Fed mund të jetë në gjendje të rrisë normën e saj bazë në mënyrë më pak agresive, nëse trazirat në sistemin financiar i shtyjnë bankat të kufizojnë kreditimin dhe ekonomia të ngadalësohet më shpejt.

Por ai përsëriti se Fed nuk do të shmangej nga lufta e saj për inflacionin.

“Ne duhet të ulim inflacionin në 2%,” tha ai. "Ka kosto reale për ta ulur atë në 2%, por kostot e dështimit janë shumë më të larta."/ CNA.al

Lajmet e fundit nga