LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Kredi me 0 interes për punonjësit e policisë”/ Ministri Mete jep detajet

6 Dhjetor 2023, 15:11, Ekonomi CNA
“Kredi me 0 interes për punonjësit e policisë”/
Ministri i Financave, Ervin Mete

Ministri i Financave, Ervin Mete, gjatë një konference për shtyp ka deklaruar se do të jepen 92 kredi me kushte lehtësuese për punonjësit e Policisë së Shtetit.

Kreditë aplikohen nëpërmjet entit kombëtar të banesave në bashkëpunim me bankat që të jepen kredi me zero interes.

Sipas ministrit, buxheti i shtetit subvencionon pjesën e interesit të këtyrer kredive dhe ky projekt do të vijojë edhe vitin e ardhshëm.

“Japim mbështetje për 92 kredi me kushte lehtësuese për punonjësit e policisë së shtetit. Në qershor të këtij viti u miratuan ndryshimet në ligjin për strehimin social. Kemi proceduar në kohë të shpejtë VKM-në me kritere. Kreditë aplikohen nëpërmjet entit kombëtar të banesave, në bashkëpunim me bankat jepen kredi me zero interes. Buxheti i shtetit subvecionin pjesën e interesit të këtyrer kredive. Ky projekt do të vijojë edhe vitin e ardhshëm”, tha Mete.

Lajmet e fundit nga