LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gazetari zbulon skemën: Si çon pastrimi i parave në rënien e fuqisë së euros

5 Dhjetor 2023, 22:05, Ekonomi CNA

Gazetari zbulon skemën: Si çon pastrimi i parave në rënien

Gazetari i ekonomisë, Bardh Sejdarasi, është shprehur se çdo transaksion që bëhet në bankat e nivelit të dytë raportohet në Drejtorinë për Parandalimin e Pastrimit të Parave.

Komentet Prençi i bëri përmes një lidhjeje me emisionin “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, ku tha se janë të paktën 765 denoncime në Prokurori për dyshime për pastrim parash.

Ai shtoi se pastrami i parave sjell më shumë prurje të euros dhe bën që fuqia e kësaj monedhe të bjerë përballë lekut.

“Në bankë çdo transaksion që bëhet raportohet në drejtorinë e parandalimit të pastrimit të parve, e cila ka më shumë se 765 denoncime në Prokurori për dyshim për pastrim parashë.

Ka një njësi në Bankën e Shqipërisë që monitorin të gjitha pikat e exchanges në vend. I gjithë ky system dhe ai bankave të nivelit të dytë janë nën monitorim të agjencisë së pastrimit të parve. Pastrimi i parave sjell më shumë prurje të kësa paraje dhe çon në uljen e fuqisë së lekut”, është shprehur Sejdarasi./ Euronews

Lajmet e fundit nga