LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E kuqe e thellë për kriptovalutat/ Bitcoin dhe Ethereum humbasin gati 20%

10 Nëntor 2022, 11:28, Ekonomi CNA

E kuqe e thellë për kriptovalutat/ Bitcoin dhe Ethereum humbasin gati

Edicioni i sotëm i "Il Sole 24 Orë" i jep hapësirë ??të madhe tregut të kriptomonedhave, i cili sot po regjistron rënie të mprehta që prekin, në rastin e Ethereum, pothuajse 20%.

Sipas gazetës "Confindustria", ky kriptotërmet është shkaktuar nga deklaratat e CEO të Binance në FTX, të cilit i ka shtrirë dorën pasi shkëmbimi i fundit foli për krizë likuiditeti. Fillimisht, reagimi i tregut kishte qenë pozitiv dhe dukshëm kriptoinvestitorët e kishin mirëpritur pozitivisht blerjen e mundshme të FTX nga Binance. Megjithatë, në orët në vijim situata u përmbys.

Në kohën e këtij shkrimi, Bitcoin po tregtohet me 17,777.52 dollarë, 10% më pak se 24 orë më parë dhe në nivelet më të ulëta prej disa javësh. Situatë e ngjashme edhe për Ethereum, i cili rrëshqet në 1,218.46 dollarë, 18.20% më pak se dje: në orën e fundit ky token i fundit ka humbur 4.51%.

Kriptovalutat e tjera më pak të rëndësishme po bien gjithashtu: BNB, tokeni i Binance që është drejtpërdrejt i interesuar për blerjen, ka humbur 10.57% dhe tani po tregtohet me 295.93 dollarë, ndërsa XRP lë 16.36 % në tokë në 0.3674 dollarë. Dogecoin gjithashtu bie, me 20% në 0,0816 dollarë.

Lajmet e fundit nga