LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

"Kurum" përmbyt toka/ Rrugë e ura me hidrocentralin e Ulzës

7 Shkurt 2023, 22:14, Denoncim CNA

"Kurum" përmbyt toka/ Rrugë e ura me hidrocentralin e

“Stop” shkoi në fshatin Rrethë Buz në Njësinë Buz, bashkia Mat, ku u takuaa me banorët.

Ata treguan shqetësimin e tyre në lidhje me ngritjen e digës, shtimin e ujit në Hidrocentralin e Ulzës dhe përmbytjet, që po bëhen prej 4 vitesh, në banesa, toka bujqësore, dëmtimin e rrugëve dhe urave të fshatit.

Banori 1: Me rastin e ngritjes së digës Ulëz mua më ka dëmtuar shtëpinë dhe tokën dhe nuk më përgjigjet askush. Firma Kurum, në ndërtimin e saj. I jam drejtuar disa herë edhe drejtorit të përgjithshëm të Kurumit. Jam detyruar që të marr rrobat dhe të largohem në qytet tjetër

Gazetarja: Kur ka ndodhur kjo situatë?

Gazetarja: Më përpara nuk ka ndodhur kjo lloj situate me ngritjen e nivelit të ujit dhe përfshirjen e tokës dhe banesës.

Banori 1: Para 4 vitesh kanë ardhur duke e ngrit dhe këtë vit më është futur brenda në shtëpi. Më ka prishur, baçen dhe çdo gjë që kam këtu. Kjo është pas rritjes së nivelit të liqeni. Që në 60 që mbaj mend unë këtu nuk ka pas ardhur. Pesë metër poshtë ferrës nuk ka pasë ardhur uji asnjëherë sipër.

Gazetarja: Ku jemi duke shkuar?

Banori 2: Rruga nga vjen e shkon e del deri në fund asaj shtëpisë. Rruga e fshatit. Ka ndodhur ngritja e ujit që i ka mbytur i ka bërëtë pakalueshme. Ngitja e liqenit e ka shkatërruar rrugën komplet.

Gazetarja: Që të shkosh tek komshiu këtu, merr malin?

Banori 2: Malin. U bënë shumë vite që rritet pak nga pak dhe ka arritur në këtë kuotë që nuk përballohet më.

Banori 3: Nga ngritja e liqenit shihet vetë që është komplet në ujë. Lidh dy fshatra. Ne jemi kushërinj andej dhe kushërinj këtej. Varrezat e lagjes së kushërinjve tonë andej janë kësaj ane. Për raste vdekjesh e kemi problem daljen. Dalim me varka, duke kaluar njerëzit nëpër tela.

Administratori Eduard Ckoni pranoi, se përmbytjet vijnë si pasojë e shtimit të kuotës para 4 viteve. Ai tregoi, se sa herë ka probleme, njofton Emergjencat Civile.

Gazetarja: A jeni të njohur me këtë shqetësim të tyre?

Administratori Eduart Ckoni: Po! Para ca vitesh ndoshta 4-5 vite, 6 mund të ketë bërë një shtim dige Kurumi, që ka marrë një leje për rritje të digës dhe janë shfaqur këto probleme në njësi. Janë shfaq vit pas viti, sipas dhe reshjeve të shiut, që ka rënë.

Gazetarja: Është e vërtetë që kjo përmbytje vjen për shkak të daljes së liqenit?

Administratori Eduart Ckoni: Po nga ajo vjen, se nuk ka ardhur përmbytja, nuk kanë rrëshqitje toke. Thjeshtë ajo është përmbytje, rritja e nivelit. Sa herë ka prurje, janë mbajt kontaktet me këta, që janë përgjegjës për këtë punë. Emergjencat Civile kanë kontakt të drejtpërdrejtë me Kurumin, di, që janë njoftuar. Unë sa herë kam probleme kështu, njoftoj Emergjencat Civile. Po të Bashkisë Mat.

Më pas “Stop” iu drejtua administratës pranë HEC të Ulëzës.

Gazetarja: Pse Irini i kujt është?

Roja: I Kurumit është po është thjeshtë një përgjegjës, një brigadier si të thuash!

Gazetarja iu drejtua Kurumit në Elbasan për të takuar drejtorin Eton Laci.

Ai nuk përgjigjet as në telefon. Dhe kur ka heshtje do thotë që pranohet faji./tvklan.al

Lajmet e fundit nga