LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Denoncimi: AKSHI 1340 transaksione për kontrata të klasifikuara, miliona euro për njerëzit pranë socialistëve

17 Shkurt 2024, 15:24, Denoncim CNA
Denoncimi: AKSHI 1340 transaksione për kontrata të klasifikuara,
Zëdhënësja për Anti-Korrupsionin në Partinë Demokratike, Genta Vangjeli

Zëdhënësja për Anti-Korrupsionin në Partinë Demokratike, Genta Vangjeli, hodhi këtë të shtunë akuza ndaj AKSHI-t, të cilin e quajti fabrikë të vjedhjeve dhe abuzimeve kolosale.

Vangjeli tha se AKSHI ka kryer 1340 transaksione për kontrata të klasifikuara, nga 2016 e në vijim, në vlerën e rreth 76.6 milion euro.

Ajo nxori disa dokumenta dhe tha se kontraktuesit që përfituan miliona euro publike eksponentë të PS-së dhe njerëz të njohur të tyre. Ajo theksoi se paratë janë marrë nga kompanitë e Gerond Meçes, Ilir Beqjes, Sokol Sinanit, Fatos Çuçit, Dulakët, Nursen Metulit, Enea Buzës, Carlo Bollinos dhe Hrvoje Çabrajiç, ky i fundit i akuzuar për mashtrim.

Denoncimi i plotë:

Nga qendër e përpunimit dhe mbrojtjes së të dhënave të shqiptarëve, AKSHI është kthyer në një fabrikë të vjedhjeve dhe abuzimeve kolosale.

Ndryshe nga “qeveria Berisha” ku kontratat e klasifikuara ‘sekret’ gjithsej 20, i përkisnin 8 Prokurorisë së Përgjithshme, 10 Shërbimit Informativ dhe 2 Drejtorisë së Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar, rezulton se AKSHI i ‘Lindës së tretë’ të Ramës, ka kryer:

Denoncimi: AKSHI 1340 transaksione për kontrata të klasifikuara,

Denoncimi: AKSHI 1340 transaksione për kontrata të klasifikuara,

1340 transaksione për kontrata të klasifikuara, nga 2016 e në vijim, në vlerën e rreth 76.6 milion euro.

Janë përdorur kontrata të klasifikuara me kontraktorë të cilët objektin e veprimtarisë së biznesit e kanë “projektime, sigurime dëmesh ndërtesash” etj, duke denatyruar përdorimin e kontratave të klasifikuara për shkak të rrethanave të cilat përbëjnë “sekret shtetëror”.

Kontraktuesit që kanë përfituar këto miliona euro publike janë një grusht emrash gjithnjë të përsëritur si:

Denoncimi: AKSHI 1340 transaksione për kontrata të klasifikuara,

- ABS shpk kompania me pronar Gerond Meçe ish ortak me baxhanakun e Edi Ramës, Armand Frangu në kompaninë B 360 shpk;

Denoncimi: AKSHI 1340 transaksione për kontrata të klasifikuara,

Denoncimi: AKSHI 1340 transaksione për kontrata të klasifikuara,

- Intech + shpk e Ilir Beqjes, kaluar te Sokol Sinani dhe Data Log shpk e Sokol Sinanit.

Denoncimi: AKSHI 1340 transaksione për kontrata të klasifikuara,

- Alfa Services shpk kompania e xhaxhait të Blendi Çuçit, Fatos Çuçi.

Denoncimi: AKSHI 1340 transaksione për kontrata të klasifikuara,

- ALBANIAN SATELLITE COMMUNICATIONS apo Alisa Albania e Dulakëve dhe ortakut të dikurshëm, ish Sekretari i Përgjithshëm i MM Arian Kraja.

Denoncimi: AKSHI 1340 transaksione për kontrata të klasifikuara,

- A-T-D – ALBANIAN TECHNOLOGY DISTRIBUTION e Nursen Metulit, njeriut të Blendi Gonxhes.

Denoncimi: AKSHI 1340 transaksione për kontrata të klasifikuara,

- Horizon shpk me pronar një kompani qipriote dhe Enea Buza.

Denoncimi: AKSHI 1340 transaksione për kontrata të klasifikuara,

Infosoft systems shpk
- “Primus Adriatic” pas të cilit u zbulua biznesmeni nga Kroacia, Hrvoje Çabrajiç, i akuzuar dhe hetuar për mashtrime gjatë ushtrimit të aktivitetit të biznesit dhe mik i këshilltarit të Kryeministrit Rama, Zoran Milanoviç

- Image & Communication Development në pronësi të Igli Gjelishtit denoncuar nga PD për tranfertat e tij në favor të Carlo Bollinos.

Kjo është fytyra e AKSHIT që duhet të ruajë fytyrën dhe profilin e çdo shqiptari.

Miliona euro të dhëna një grushti njerëzish, të favorizuarish të partisë, apo më saktë që ndajnë paratë me partinë.

Para që shkojnë më pas për të blerë zgjedhjet dhe larguar shqiptarët, që nuk e shohin votën e tyre të dalë nga kutia, por vullnetin e patronazhistëve./ CNA

Lajmet e fundit nga