LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Të punosh krah për krah me vdekjen!

2 Mars 2024, 12:23, Blog Mentor Kikia

Të punosh krah për krah me vdekjen!

Të punosh krah për krah me vdekjen!

Vite më parë, në Angli, bashke me disa kolegë, shikojmë një punëtor ndërtimi. Po gërryente suvatimin e vjetër të një muri.

Ishte nja 1,5 m lart nga toka. Kishte vendosur shkallët të cilat i kishte lidhur pas murit dhe vetë ishte lidhur përmes një litari tek shkalla. Kishte venë doreza, kapele dhe syze mbrojtese.

Qeshëm…..

Për kaq gjë kishte marrë masa sikur ishte në një anije hapësinore.

Punë anglezësh - thamë dhe ecëm.

Këtu tek ne kacavirren punëtorët në katin e 30, me një dorë mbahen tek skela e me një dorë ngulin gozhdën.
….
Vinçi ngre bombolat e oksigjenit si të ishin thasë çimentoje.

Telet e tensionit të larte nëpër këmbë. Vdesin babë e bir. Plagosen nja 10 të tjerë. Kanë vdekur shumë baballarë e bij ndërkohë.

Pronarët (që asnjëherë nuk del kush është i vërteti)paguajnë paratë e varrimit, dhe me një shperblim të vogël blejnë heshtjen e familjes së varfeër dhe, iku edhe tragjedia e radhës.

Media s’ka shumë kohë të merret me këtë histori. Pasnesër vjen tjetra.

Përgjegjesi e strukturave që duhet të kontrollojnë përmbushjen e kushteve të sigurisë, padyshim. Por edhe vetë punetorët(edhe pse hallexhinj) duhet të tregojnë më shumë kujdes për jetën e tyre, e të refuzojne të punojnë në kushtet aspak të sigurta./CNA

09:27 Blog

Kush ishte Zeusi?

Në mitologjinë e lashtë Zeusi konsiderohej “Zot i perëndiv...

Lajmet e fundit nga