LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Xhaçka ngre tonet/ Ushtria serbe nuk do të hyjë në Kosovë, ndalni shfaqjen politike

28 Dhjetor 2022, 17:12, Aktualitet CNA

Xhaçka ngre tonet/ Ushtria serbe nuk do të hyjë në

Ministrja e Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka ka reaguar me tone të ashpra për tensionet në Kosovës, ku janë ngritur barrikada në veriun e banuar me shumicë serbe.

Me anë të një statusi në rrjetet sociale, Xhaçka thotë se ushtria serbe nuk do hyjë në Kosovë dhe as ushtria kosovare nuk do hyjë në një konflikt të armatosur .

Sipas saj, e gjitha kjo ëhstë një shfaqje të politikës së brendshme shfaqje të politikës së brendshme, që është jashtëzakonsiht e rrezikshme dhe duhettë ndalet.

“As ushtria serbe nuk do të hyjë në “Kosovë”, as ushtria e Kosovës nuk do të hyjë në konflikt të armatosur! E gjitha ka të bëjë me një shfaqje të politikës së brendshme dhe nuk ka të bëjë fare me interesin e njerëzve të zakonshëm. Kjo është jashtëzakonisht e rrezikshme dhe duhet të ndalet për hir të gjithë rajonit tonë.

Serbia duhet të ndalojë së përkrahuri me arsyetime të pajustifikueshme ngritjen e barrikadave në veri të Kosovës dhe më në fund të kuptojë se e ashtuquajtura “Kosova & Metohija” ka ikur. Përgjithmonë! Barrikadat nuk mbrojnë asnjë serb në Kosovë, ato vetëm minojnë të ardhmen tonë të përbashkët.

Shqiptarët dhe serbët janë dy kombet më të mëdhenj të këtij rajoni dhe ata janë “dënuar” për të gjetur një rrugë të qëndrueshme drejt një të ardhmeje të përbashkët.

Ne u bëjmë thirrje të dy liderëve të ulen dhe të bisedojnë dhe i bëjmë thirrje BE-së dhe SHBA-së që të këmbëngulin në të. Çdo gjë tjetër përveç dialogut është e dënuar të dështojë mjerisht”, shkruan ministrja./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga