LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Video-Pas "Prestige Resort" të Hysenbelliut, fadromat zbarkojnë te “Kastrati Empire”/ IKMT: S’do të tolerojmë askënd

15 Dhjetor 2022, 12:47, Aktualitet CNA

Video-Pas "Prestige Resort" të Hysenbelliut, fadromat

CNA.al raportoi pak më parë për prishjen e ndërtimeve pa leje në bregdetin e Golemit.

IKMT ka konfimuar aksionin në fjalë, duke njoftuar se po prishin strukturat e betonit të Hotel “Kastrati Empire”, të cilat janë pa leje.

Në njoftimin për median, IKMT shkruan se nuk do të ketë asnjë tolerim për çdo ndërtim që shkel ligjin dhe cenon infrastrukturën bregdetare turistike që u përket të gjithë shqiptarëve.

Në këtë pikë ata kanë përmendur edhe prishjen e "Prestige Resort" të Irfan Hysenbelliut.

“Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit ka nisur sot prishjen e një tjetër strukture betoni në brezin bregdetar të Golemit. Objekti “pishinë” dhe të tjera ndërtime shoqëruese pranë detit dhe brenda tij, i përkasin Hotel Kastrati Empire.

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit nuk do të bëjë asnjë tolerim për çdo ndërtim që shkel ligjin dhe cënon infrastrukturën bregdetare turistike që u përket të gjithë shqiptarëve.

Vetëm pak ditë më parë, në zbatim të ligjit, IKMT prishi pishinën e Hotel Prestigj, dhe më pas me shpërthim të kontrolluar edhe vetë objektin shumëkatësh duke ia kthyer hapësirën qytetarëve”, thuhet në njoftimin për media./CNA.al

Lajmet e fundit nga