LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

SHBA akuzon një shtetas indian për komplot të dyshuar për vrasjen e Sikhëve

29 Nëntor 2023, 19:21, Aktualitet CNA

SHBA akuzon një shtetas indian për komplot të dyshuar për

Departamenti Amerikan i Drejtësisë njoftoi akuzat të mërkurën kundër një shtetasi indian për orkestrimin e një komploti të pasuksesshëm për të vrarë një separatist Sikh në tokën amerikane. I dyshuari akuzohet se ka vepruar në emër të një zyrtari të qeverisë indiane, raporton DË.

Njoftimi vjen vetëm disa javë pasi Kanadaja lidhi qeverinë indiane  me vrasjen e një aktivisti Sikh në tokën e saj, duke shkaktuar një grindje diplomatike midis dy vendeve.

Prokurorët federalë në Manhatan thanë se punonjësi i qeverisë indiane i lidhur me komplotin mbante përgjegjësi të tilla si siguria dhe inteligjenca. Prokurorët nuk e përmendën zyrtarin indian apo objektivin e komplotit të atentatit.

“I pandehuri komplotoi nga India për të vrarë, pikërisht këtu në qytetin e Nju Jorkut, një shtetas amerikan me origjinë indiane, i cili ka mbrojtur publikisht krijimin e një shteti sovran për Sikët”, tha në një deklaratë Damian Ëilliams, prokurori më i lartë federal në Manhatan.

I dyshuari është arrestuar në Çeki

Zyrtari i qeverisë indiane thuhet se ka drejtuar komplotin e vrasjes nga India, duke punuar me të dyshuarin e akuzuar nga autoritetet amerikane dhe të tjerët me bazë në mbarë botën, tha qeveria amerikane.

Prokurorët pretendojnë se i dyshuari, i quajtur Nikhil G., kontaktoi me dikë që ai besonte se ishte një bashkëpunëtor kriminal për të ndihmuar në punësimin e një vrasësi për atentatin. Por bashkëpunëtori me të cilin kontaktoi ishte një agjent i fshehtë i Administratës së Zbatimit të Drogës.

52-vjeçari Nikhil G. u arrestua nga autoritetet çeke në qershor dhe është në pritje të ekstradimit në SHBA.

Ai përballet me dy akuza për komplot vrasje me qira dhe vrasje me qira, të cilat parashikojnë një dënim maksimal prej 20 vjetësh.

India thotë se ka 'filluar hetim'

Një zëdhënës i qeverisë indiane tha në një deklaratë se SHBA-ja kishte "ndarë disa të dhëna në lidhje me lidhjen midis kriminelëve të organizuar, vrapuesve të armëve, terroristëve dhe të tjerëve".

Kohët e fundit, administrata Biden ka kërkuar të ndërtojë lidhje më të ngushta me Indinë për të kundërshtuar një Kinë në rritje, të cilën të dy vendet e perceptojnë si një kërcënim.

Qeveria indiane ka dënuar prej kohësh praninë e grupeve separatiste sikhe jashtë Indisë si në Kanada ashtu edhe në SHBA, të cilat i sheh si përgjegjëse për mbajtjen gjallë të lëvizjes për një shtet të pavarur sik.

India e konsideron këtë lëvizje një kërcënim për sigurinë e saj./ CNA

Lajmet e fundit nga